LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandal, nuk asgjësohen pulat e ngordhura në Durrës/ Prokuroria nis hetimet

21 Mars 2022, 10:29, Aktualitet CNA

Mijëra pula të ngordhura në Durrës vijojnë të qëndrojnë në ambient të hapur.

Sipas ABC News,  autoritetet nuk kanë marrë asnjë masë. Bashkia e Durrësit ka deklaruar se nuk ka vend për groposjen e tyre.

Prej javësh në tre pulari të Durrësit po ngordhin pula çdo ditë, ndërsa vetëm dje Ministria e Bujqësisë konfirmoi rastin e parë të gripit të shpendëve.

Kryeveterineri Armand Llolli ka thëbë se situata është tepër e rrezikshme, ndërkohë që pulat nuk janë asgjësuar.

?Situata është tejet kritike. Neve kemi ngordhshmëri të lartë dhe asnjë nga autoritetet nuk ka ardhur të marrë masa?, tha ai.

Ndërkohë raportohet se Prokuroria e Durrësit ka nisur hetimet për ngordhjen masive të pulave. Hetimet kanë nisur për shkelje të rregullave të karantinës./CNA.al

Lajmet e fundit nga