LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Policia bën “kërdinë” me gjoba për shoferët/ Arrestohen 15 persona, bllokohen 16 mjete luksoze

21 Mars 2022, 10:00, Aktualitet CNA

Policia Rrugore e Tiranës vijon me kontrollet për  evidentimin dhe ndëshkimin e shkelësve të Kodit Rrugor.

Gjatë javës që lamë pas, nga shërbimet e Komisariatit Rajonal të Policisë Rrugore Tiranë, janë arrestuar dhe proceduar për vepra penale në fushën e qarkullimit rrugor, 24 persona, nga të cilët 15 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 9 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

Si rezultat i kontrolleve parandaluese, janë goditur 2 raste të ?Korrupsionit aktiv ndaj personave që ushtrojnë funksione publike?.

Gjatë javës janë pezulluar 87 leje drejtimi, të ndara sipas shkeljeve: 33 për ?Drejtimi i mjetit nën ndikimin e alkoolit?, 39 për shpejtësi tej normave të lejuara dhe 15 për shkelje të tjera të Kodit Rrugor.

Janë tërhequr 12 palë targa të modifikuara, që nuk i përkisnin mjetit ose ishin të çrregjistruara në vendet e origjinës.

Janë bllokuar 16 mjete luksi, për mungesë dokumentacioni dhe me targa të huaja, të cilat i kanë kaluar për verifikime të mëtejshme Seksionit Kundër Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë.

Janë vendosur 6323 masa administrative, me një mesatare 903 masa  në ditë, konkretisht:

– 91 masa për drejtim mjeti nën ndikimin e pijeve alkoolike;

– 76 masa për mosrregullim të shpejtësisë/gara shpejtësie;

– 87 për xhama të zinj;

– 307 masa për parakalime të gabuara;

– 1169 masa për përdorim të aparatit të celularit gjatë drejtimit të mjetit;

– 525 masa për mosvendosjen e rripit të sigurimit (nga këto 187 pasi pasagjerët në mjet, nuk kishin vendosur rripin e sigurimit);

– 68 masa për mosvendosjen e kaskës mbrojtëse;

– 52 masa për shkelje të semaforit;

– 69 masa administrative për mungesë siguracioni;

– 3879 për qëndrim/pushim të gabuar të mjetit dhe për shkelje të ndryshme.

Policia Rrugore e Tiranës falënderon përdoruesit e rrugës që kanë zbatuar rregullat e qarkullimit rrugor dhe fton qytetarët që të denoncojnë në 112 e Komisariatin Dixhital, çdo paligjshmëri./CNA.al

Lajmet e fundit nga