LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ulje temperaturash dhe kthjellime/ Si pritet të jetë moti për nesër

12 Mars 2022, 14:13, Sociale CNA
Ulje temperaturash dhe kthjellime/ Si pritet të jetë moti për

Tempeartura tipike dimri kanë mbërthyer vendin tonë, duke bërë që ato të jenë 8 apo 9 gradë më të ulëta, edhe pse jemi në fundjavën e dytë të muajit mars. Vlerat minimale do të zbresin në këtë fundjavë edhe në minus 9.6 gradë celcius në zonat juglindore të territorit shqiptar. Po ashtu temperature shumë të ulëta do të kemi edhe në verilindje, ku pritet që minimumet të zbresin edhe në minus 8 gradë celcius gjatë orëve të mëngjesit. Po ashtu, temperatura jo normale për muajin në të cilin ndodhemi, do të përjetojë edhe Ultësira Perëndimore ku ka një luhatje të vlerave minimale nga 0-4 gradë celcius.

Përsa i përket orëve të mesditës, do të ketë po ashtu temperature të ulëta të ajrit, duke bëtrë që ato të mos shkojnë më tepër se tre apo katër gradë Celsius në zonat malore dhe në Ultësirën Perëndimore jo më shumë se 10.3 gradë Celcius, konkretisht në qytetin e Sarandës.

Për sa i përket kushteve atmorferike, mbetemi në mbizotërimin e motit të qendrueshëm ku do të kemi dominim të kthjellimeve në një pjesë të mirë të territorit shqiptar. Ndërsa në zonat lindore pritet të kemi kalime të pakta të vranësirave.

Në orët e mesditës dhe pasdites të ditës së djelë, pritet të kemi kalime të pakta të vranësirave edhe në zonat jugore.

Përsa i përket parametrit të erës, pritet të jetë një erë me drejtim lindor- veri/lindor, me shpejtësi mesatare. Dotë jetë një erë e cila do të bëjë që edhe temperaturat e ajrit të ndjehen edhe më të ulta./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga