LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lulzim Basha, si hajdut i kauzave të mediave

18 Shkurt 2022, 11:15, Politikë CNA

Koncesioni i inceneratorëve është një ndër më të akuzuarit në Shqipëri. Një koncesion, i quajtur edhe si afera e shekullit.

Afera e inceneratorëve ka nisur në vitin 2014. Pra, pas ardhjes së Rilindjes në pushtet.

Mediat, duke filluar nga Zëri i Amerikës, Birn, CNA.al, kanë denoncuar nëpërmjet dokumenteve faktet e kësaj afere, pas së cilës dalin të njëjtët emra.

Bëhet fjalë, për disa qindra milion euro, ku ndërlidhen të njëjtët emra, të njëjtët personazhe, por me emra kompanish të ndryshme, të cilat fillojnë në Tiranë, përfundojnë në Maltë dhe në Hollandë.

Në një sërë shkrimesh investigative, CNA.al ka denoncuar me dokumente zyrtare dhe ekskluzive koncesionet e inceneratorëve, një histori që fillon në Elbasan me 22 milionë euroshkon në Fier me 28 milionë euro, për të ardhur më pas në Tiranë, me një kontratë fillestare prej 128 milionë euro.

Sigurisht që ka pasur edhe zëra sporadikë nga Opozita që kanë denoncuar, por ndër denoncuesit kryesorë të kësaj afere është media.

Ndërsa, Lulzim Basha është kujtuar pesë vite me vonesë, dhe ka filluar denoncimet në 2021, disa muaj para zgjedhjeve.

Pra, për një aferë të filluar në vitin 2014, Lulzim Basha kujtohet në vitin 2021, pesë vite me vonesë. Për ta përdorur në prag të zgjedhjeve.

Por, natyrshëm lind pyetja, pse Lulzim basha hështi pesë vite, mos është në ortakëri?

Nga ana tjetër është edhe kapsulimi në Porto Romano.

Basha hesht për 15 milionë euro, të dhëna nga Qeveria shqiptare me prokurim të drejtpërdrejtë.

Kujtojmë këtu se tenderi u zhvillua me procedurë të mbyllur, ?me negocim pa shpallje paraprake? dhe u fitua nga një bashkim operatorësh ekonomikë, të përbërë nga italianët e ?De Mare? srl dhe ?Victoria Invest International?.

?De Mare? srl është partnere e Klodian Zotos, ku i fundit njeriu që ka ndërtuar inceneratorin e Elbasanit, nëpërmjet kompanisë së tij ITS.

Nga ana tjetër ?Victoria Invest?, ëhstë kompania që i ka dhënë Lulzim Bashës, Mercedesin. Ky është tashmë një fakt i pranuar.

Po ashtu, kujtojmë këtu se Basha foli për disa javë për inceneratorët, në disa denoncime të njëpasnjëshme me konferenca shtypi. Më pas heshti.

Dhe u kujtua sërish për inceneratorët, gati dy vite më vonë.

Pra, historia e inceneratorëve ka nisur në vitin 2014. Basha denoncoi në disa dalje mediatike në 2021, dhe u kujtua sërish tani në 2022, për të tërhequr vëmendjen nga çështja e përjashtimit të Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD dhe Foltorja.

Për më tepër, kallëzimet e PD në SPAK, mënyra e ndërtimit të tyre, s?ka të bëjë fare me të vërtetat që ka zbardhur SPAK, gjë që çon në dyshime se paditë nuk kanë qënë për të zhytur inceneratorët.

CNA.al do të sjellë të tjera detaje, që tregojnë sesi basha ka tentuar të shpëtojë zyrtarë, apo edhe kryebashkiakë.

Dhe pas gati shtatë vitesh, kujtohet e ngre një Komision Hetimor Parlamentar, në një kohë që SPAK po heton, po arreston dhe opinioni publik është informuar nga mediat.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,Gjithçka duket për të tërhequr vëmendjen nga Berisha dhe dështimet e tij të njëpasnjëshme. Dhe i ashtuquajturi Komision Hetimor Parlamentar po keqpërdoret nga Basha për ta mbyllur këtë aferë.

Që mesa duket do të sjellë një raport Opozita, një raport mazhoranca, të cilat mbyllen në një dosje dhe çështja pushohet.

Ato që ka nxjerrë media janë shumë më të rënda, duke filluar nga kontrata koncesionare me kompani pa asnjë lek, falsifikimi i fizibilitetit, zinxhiri i kompanive në Hollandë, etj.

Ndërsa Lulzim Basha për shumë vite ka heshtur, edhe pse i ka pasë dokumentet në tavolinë.

Ndërsa tani flet dhe tenton sërish të shndërrrohet në një ?zjarrfikës? të kauzave, ashtu siç ka bërë gjithmonë.

Vjedh një kauzë të mediave dhe tenton të shuajë ?zjarrin?.

Ashtu siç ka bërë edhe tek Teatri, tek Unaza, te protesta kundër vendosjes së traut në Rrugën e Kombit, apo edhe deri tek protesta e studentëve.

Lulzim Basha, është si një hajdut kauzash, që i vjedh ato për t?i dështuar./CNA.al

Rama mbulon me 3D skandalin e Eko-Parkut/ Zbulohet pse hesht Basha për tenderin 15 milionë euro

Basha rikthehet në ?vendin e krimit?/ Kryetari i shkarkuar, fushatë për humbjen e radhës

51 fakte dhe dokumente për aferën e inceneratorëve

Dokumenti-Klodian Zoto dhe Top Channel, edhe pas tenderit 15 milion euro për Porto Romanon

Skandali/ Fituesi i tenderit 15 milion euro në Porto Romano u regjistrua në QKB 3 ditë para procedurës

Lajmet e fundit nga