Kupa e Afrikës, të paktën 8 vdekur nga turma në Kamerun

25 Janar 2022, 11:49, Sport CNA
Kupa e Afrikës, të paktën 8 vdekur nga turma në Kamerun

paktën tetë persona raportohet se janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur në një përplasje jashtë një ndeshjeje të Kupës së Kombeve të Afrikës në Kamerun.

Pamjet treguan tifozët e futbollit duke luftuar për të hyrë në stadiumin Paul Biya në një lagje të kryeqytetit Yaounde.

Një fëmijë është në mesin e të vdekurve, sipas një raporti të ministrisë së shëndetësisë të marrë nga agjencia e lajmeve AFP. Një raport tjetër tha se një numër fëmijësh kishin humbur vetëdijen.

Stadiumi ka një kapacitet prej 60,000, por për shkak të kufizimeve të Covid nuk ishte menduar të ishte më shumë se 80% i mbushur.

Zyrtarët e ndeshjes cituan të kenë thënë se rreth 50,000 njerëz po përpiqeshin të merrnin pjesë.

Naseri Paul Biya, guvernatori i rajonit qendror të Kamerunit, tha se mund të ketë më shumë viktima. ?Nuk jemi në gjendje t?ju japim numrin total të viktimave?, tha ai.

Shtypja ndodhi ndërsa turmat përpiqeshin të hynin në stadiumin Olembe në kryeqytetin Yaounde për të parë ekipin e vendit organizator duke luajtur me ekipin Comoros në një ndeshje eliminatore në Kupën e Afrikës.

Incidenti i së hënës ishte goditja e dytë serioze për vendin brenda një dite, pasi të paktën 17 persona vdiqën në një zjarr të shkaktuar nga një seri shpërthimesh në një klub nate në Yaounde të dielën.

Lajmet e fundit nga