Zgjedhjet e pjesshme/ Berisha publikon 6 pikat për përzgjedhjen e kandidatëve

24 Janar 2022, 19:32, Politikë CNA
Zgjedhjet e pjesshme/ Berisha publikon 6 pikat për përzgjedhjen e

Ish kryeministri Sali Berisha ka hapur një sondazh online sa i takont zgjedhjeve të pjesshme në 6 bashki të vendit.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Berisha ka ftuar të gjithë anëtarët të marrin pjesë në zgjedhjet legjitime, ndërsa shton se është qytetari ai që përcakton kandidatin për bashkinë.

Po ashtu, ish kryeministri bën me dije se Komisioni i Rithemelimit do të marrin pjesë në të gjashta bashkitë.

?Të nderuar miq, më lejoni që në hapësirën për komente të tregoj pozicionin tonë për zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit

1.Ne kemi vendosur që në këto zgjedhje për kryetar në bashkitë Shkodër, Dibër, Durrës, Vorë, Rrogozhinë dhe Lushnjë të marrim pjesë.

2.Kandidatët tanë do t?i përcaktojnë anëtarët. Pra, do të bëhen zgjedhjet në struktura dhe kandidatët më të votuar do të jenë zyrtarisht kandidatë.

3.QYTETARI vendos se kush do të jetë kandidat, as Sali Berisha, as Kryesia, askush tjetër.

4.Ky proces është i ngjashëm me primaret në SHBA dhe është i dëshmuar si më i suksesshmi, transparenti dhe besojmë se do të sjell rezultatet më të mira për ne.

5.I ftoj edhe njëherë të gjithë anëtarët që të bëhen pjesë e këtij procesi për t?i dhënë legjitimitetin e duhur secilit kandidat.

6.Lista jonë padyshim se do të jetë listë fituese e këtyre zgjedhjeve të jashtëzakonshme në secilin kuptim të fjalës?, shkruan Berisha./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga