Meta ngre tonet: Politika të rrijë larg zgjedhjeve në FSHF

24 Janar 2022, 11:44, Politikë CNA
Meta ngre tonet: Politika të rrijë larg zgjedhjeve në FSHF

Presidenti Ilir Meta pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, iu përgjigj interesit të gazetarëve edhe për zhvillime të aktualitet politik në vend. Një ndër to edhe zgjedhjet për kreun e ri të FSHF, ku Meta tha se zgjedhjet për këtë institucion duhet të jenë transparente.

Meta i ka drejtuar edhe një apel politikës, për të qëndruar larg zgjedhjeve, dhe shtoi se dënon çdo ndërhyrje.

?Është për të ardhur keq politizohet skajshmën edhe futbolli, nuk është hera e parë që kemi përpjekje të ethshme e brutale për të ndërhyrë në zgjedhje që duhet të jenë të qeta e transparentë të këtij institucioni. Edhe pse nuk merremi me futboll të gjithë e ndjekim atë në familjet shqiptare. Zgjedhjet duhet të jenë të lira, sepse ka të bëjë me gjithë qytetarët e Republikës.

Unë dënoj cdo ndërhyrje të politikës që synon shantazhimin ndaj atyre që duhet të zgjedhin, bazuar në programet dhe alternativat e kandidatëve dhe kurrësesi nëpërmjet shantazhit?-tha Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga