Zgjedhja e Presidentit të ri/ Meta paralajmëron Ramën, tregon “asin nën mëngë”

24 Janar 2022, 11:50, Politikë CNA
Zgjedhja e Presidentit të ri/ Meta paralajmëron Ramën, tregon

Presidenti Ilir Meta sot në një prononcim për mediat është pyetur nga gazetarët nëse ka ndonjë koment në lidhje me deklaratat e sotme të kryeministrit Edi Rama, për zgjedhjen e Presidentit të ri.

Meta tha se nuk ka asnjë koment, por paralajmëroi se në momentin e duhur do i drejtohet popullit të 2 Marsit.

?Nuk kam asnjë koment për këto deklarata dhe shpresoj ti shkojë mirë konsulta me qytetarët.

Unë e kam konsulten me popullin e 2 Marsit, në momentin e duhur?-tha Meta.

Ndërkohë ai është përgjigjur kryeministrit Rama, i cili u shpreh se në zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit, do të këtë edhe Presidentin Meta.

Meta i ka quajtur kurthe diletantësh këto deklarata dhe ka theksuar se deri në 24 korrik, ai nuk do të marrë pjesë në asnjë garë politike, më pas ai u shpreh se ka premtuar se do të bashkëbisedojë me popullin e 2 marsit.

 ?Këto janë kurthe diletantësh dhe koha e teatrit të kukullave përfundoi në 25 prill. Kështu që Meta as ka marrë dhe as do të marrë zgjedhje në asnjë garë politike deri në 24 korrik. Kemi bërë një premtim që pas 24 korrikut do të bashkëbisedojmë me popullin sovranist të dy marsit. Të gjitha ata që i ka marrë malli të ballafaqohen me Ilir Metën do ta kenë këtë mundësi shumë shpejt?,-ka thënë kreu i shtetit.

Sa i takon recitimit të vargjeve të Naimit, gjatë një vizitë në Korçë, Meta shigjetoi kryeministrin Edi Rama, ndërsa tha se ?Çunat e Ballkanit të Hapur janë shqetësuar nga ato vargje?.

Kujtojmë këtu se disa ditë më parë, Meta ka shpërndarë në rrjetet sociale një video nga qyteti juglindor duke recituar një poezi të Naim Frashërit për Korçën.

?Lumja ti moj Korç? o lule?, dëgjohet të thotë Meta, ndërsa dëbora ka zbardhur vendin përreth tij./CNA.al

Rinis ?lufta? Rama-Meta/ Kryeministri akuza Presidentit për zgjedhjet vendore

Një zonjë në krye të Shtetit?/ Rama ngre dyshimet, kush do të zërë vendin e Metës

Lajmet e fundit nga