Shembja e banesave tek “5 Maji”/ Gazment Bardhi bën si i nxhehur në Komisionin e Ligjeve

24 Janar 2022, 11:31, Aktualitet CNA
Shembja e banesave tek “5 Maji”/ Gazment Bardhi bën si i

Gazment Bardhi është shfaqur i rebeluar në mbledhjen e Komisionit të Ligjeve.

Shkak është bërë kërkesa për mbajtjen e një seancë dëgjimore për shembjen e banesave në zonën e 5 majit në Tiranë.

?1/3 kanë këruar seancë dëgjimore për 5 Majin, është një e drejtë ekskluzive e deputetëve të opozitës dhe duhet të ishte në rend dite, jemi informuar që keni zhvilluar disa mbledhje të kryesisë. Ne nuk e kuptojmë dot pse ju nuk e keni përfshirë në rend dite dhe nuk e keni thirrur në datën dhe orën e kërkuar nga 1/3 e kuvendit, pse nuk është përfshirë sot dhe kjo nuk është një kërkesë e bazuar vetëm në rregullore, por është pjesë thelbësore e një kompetence të një kuvendi dhe nëse ju si mazhorancë pas bllokimit të çdo komisioni hetimore, keni vendosur të na mohonit edhe seanca dëgjimore mbi një çështje që ka të bëjë me interesin publik, na e bëni me dije që të marrim dhe ne vendimet tona?, është shprehur Bardhi.

 Nga ana tjetër kryetaja e komisionit Klotilda Bushka ka sqaruar Bardhin se datat nuk caktohen, pa u vënë në diskutim kryesinë e Komisionit.

?Sipas rregullave të Komisionit, ne kemi një kalendar punimesh dhe ato janë prioritare për seancën e së enjtes, do mbledhim Kryesinë dhe do t;ju njoftojmë vendimin, është e kotë për ta vijuar këtë diskutim, jam shumë e qartë, kam qenë shumë korrekte, duhet të zbatojmë rregullat, dhe nuk e përcaktoni dot datën dhe orën, se është çështje e organizimin punës së Komisionit,  të rakordohen kalendarët, të komunikohet me të gjithë ato që janë të ngarkuar me detyra për realizimin e kalendarëve të miratuar për të vendosur data dhe orë, keni të drejtë për të bërë kërkesën, ama ne nuk mund të vendosim datën dhe orën që keni kërkuar ju?, ka thënë Bushka./CNA.al

Lajmet e fundit nga