‘Këtë palaço, President, ju e zgjodhët”/ Aktivistja Gjikondi i mbyll gojës Ramës

24 Janar 2022, 11:50, Aktualitet CNA
‘Këtë palaço, President, ju e zgjodhët”/

Aktivistja e shoqërisë civile Brizida Gjikondi ka reaguar  ashpër ndaj deklaratave të kryemininistrit Edi Rama, se do t?i sillte një President normal vendit.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Gjikondi shkruan se edhe këtë palaço president ju e sollët.

?Jam e lodhur nga autoritarizmi, mospërfillja e pushtetit ndaj shqiptarëve por dhe vetëpërmbajtja jonë e përhershme me frikën se mos ngatërrohemi me gjysmën tjetër të së ligës. Një mekanizëm i madh që prodhon imoralitet, korrupsion dhe fasadë! Këshillimi me shqiptarët një hipokrizi me madhe. Çdo gjë është vendosur dhe paracaktuar.

 Dhe meqë jemi tek këshilli, por për gjëra shumë më të rëndësishme siç është zgjedhja e Presidentit pse nuk i pyesni shqiptarët ?!

 Se edhe këtë palaço President që kemi tani (shkakun e 21 janarit etj etj) Ju e zgjodhët jo ne! Ju keni dështuar në moral dhe në përzgjedhje ndaj ‘SHUT UP’!!?, shkruan Gjikondi.

Ajo i ka sugjeruar që t?i lërë mënjanë broçkullat, pasi Kushtetuta e saktëson se si zgjidhet Presidenti.

 ?Dhe këto broçkullat që do na e sillni Presidentin e ri nga jashtë Shqipërisë (gjoja do na e sillni nga Shqipëria shpirtërore-njihni ju shpirt?) kursejini, sepse nuk ja u lejon Kushtetuta e cila në mënyrë taksative thotë në Nenin 86!

“President mund të zgjidhet vetëm shtetasi shqiptar që nga lindja, me qëndrim jo më pak se 10 vjetët e fundit në Shqipëri”.

Ka plot burra e gra dinjitoze Shqipëria, por si gjeni nëpër radhët tuaja as nëpër mediat që vetëm të shqiptarëve nuk janë!

Po ju nuk doni jashtë radhëve dhe shijeve tuaja, keni frikë! Kaq?, shkruan më tej Gjikondi./CNA.al

Lajmet e fundit nga