Ekzekutimi i Ergys Dashit/ Qyno tregon rolin që kishte në bandë, pse nuk guxon policia të merret me ta

24 Janar 2022, 20:28, Kronika CNA
Ekzekutimi i Ergys Dashit/ Qyno tregon rolin që kishte në bandë,

Gazetari Elton Qyno, ka zbardhur detaje të reja lidhur me vrasjen e Ergys Dashit në Ekuador.

I ftuar në ?Open?, Qyno, e ka cilësuar atë një koordinator të një grupi të organizuar droge dhe jo thjesht një ushtar.

? Të gjithë vrasjet në Ekuador kanë mbetur pa autor. Asnjë vrasës nuk është identifikuar për vrasjen e shqiptarëve, a janë ekuadorianë, a janë kolumbianë që veprojnë atje, apo çfarë janë. Këto janë raste deja-vu, të para dhe më herët. Përsëriten në mënyrë të përsosur. Ergys Dashi, njihet në shoqëri me emrin ?Pikja? në Shqipëri.

Njeri i besuar i Eldi Dizdarit, i arrestuar në Dubai, si pjesë e grupit kriminal të ?Los Blanco-s? në Itali. Është një nga personat kryesorë të qarkullimit të drogës nga Amerika Latine në Europë. Të gjithë i dinë bizneset e tij, e ku vepron, po nuk guxon as policía të merret me të. Se merren me ushtarët dhe jo me bosët. Lidhja e tyre me politikën, lidhja me shefat e komisariateve e drejtorët e policive, i bëjnë të paprekshëm.

Dashi ka lidhje të forta me njerëz të biznesit të drogës. Nuk cilësohej si ushtar, po si kordinator. Qëndronte në Ekuador, për të lidhur marrëveshjet sipas udhëzimeve që i japin bosët e tij në Dubai. Kontrollonte të gjitha ngarkesat për transportimin nga Am. Latine në Roterdam të Holandës.

Ose nuk ka shkuar sasia e parave në destinación, ose ka shkuar droga atje, dhe është cilësuar si e vjedhur. Në Roterdam janë zhdukur rreth 5000 pako kokainë. Kjo sasi dyshohet se ka qenë e shqiptarëve. Është zhdukur dhe një maroken. Gjë që ka rritur shumë dyshimet. Po nuk u zbatuan marrëveshjet fillon ligji i ekzekutimit,? tha Qyno./CNA.al

Lajmet e fundit nga