Basha do shpallet non grata në SHBA?/ Çfarë paralajmëron Meta

24 Janar 2022, 20:47, Politikë CNA
Basha do shpallet non grata në SHBA?/ Çfarë paralajmëron

Presidenti Ilir Meta ka bërë një paralajmërim të fortë mbrëmjen e sotme.

Në një intervistë televizive, ai është pyetur mbi deklaratën e Lulzim Bashës se Meta do shpallet non grata kur të largohet nga Presidenca.

Por për kreun e shtetit, është Rama dhe Basha ata që do shpallen non grata në SHBA dhe këtë ai e bazon në shkeljen e rregullave dhe ligjeve për të bërë një foto me presidentët.

Për Metën, Basha përmes lobimit rus ka ndjekur një rrugë të gabuar dhe kjo mund të çojë në një vendim të ashpër nga ana e DASH.

?Ne të gjithë e dimë që një person që ka një hall për shkak të një foto të bërë në rrugën e gabuar duke mos respektuar ligjet e atij vendit, apo duke i mbajtur iso gruas së Bilalit që ka probleme në atë vend bëhen më qesharak dhe e banalizojnë këtë situatë. Unë asnjë herë nuk kam shkelur ligjet e SHBA dhe nuk pres asnjë lloj morali, leksioni në emër të atij shteti nga dy persona që kanë problemet e tyre ligjore për të bërë foto me presidentët e SHBA. Raporti im me SHBA ka qenë i shkëlqyer dhe mbetet i tillë sepse raporti im me të vërtetën është i shkëlqyer?, tha Meta./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga