A është afër fundi i pandemisë COVID-19?/ Ja çfarë thotë epidemiologu Alimehmeti

22 Janar 2022, 15:05, Lifestyle CNA
A është afër fundi i pandemisë COVID-19?/ Ja

Parashikimet për pandeminë globale të Covid 19, duket se janë pozitive.

Epidemiologët kanë artikuluar vazhdimisht se ardhja e pranverës do të sjellë fundin e fazës emergjente.

Një gjë të tillë e ka pohuar dhe mjeku epidemiolog Alimehmeti.

?Në fazën ku jemi, referuar kurbës së ?Omicron?, i ngjajmë Britanisë së Madhe në dhjetor të vitit të shkuar?, ka thënë ai për mediat.

?Omicron? ka një cikël që zgjat 6 javë, që do të thotë, fillimi marsit, pra në pranverë do shikojmë fundin e fazës akute të pandemisë. Aktualisht në vend qarkullojnë ?Delta dhe ?Omicron?, ka shtuar më tej ai./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga