Versioni i fshehtë i Omicron/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin e radhës

21 Janar 2022, 08:51, Lifestyle CNA
Versioni i fshehtë i Omicron/ Shkencëtarët bëjnë

Shkencëtarët thonë se kanë identifikuar një version “të fshehtë” të Omicron që nuk mund të dallohet nga variantet e tjera duke përdorur testet PCR që zyrtarët e shëndetit publik vendosin për të marrë një pamje të shpejtë të përhapjes së tij në mbarë botën.

Zbulimi erdhi pasi numri i rasteve të variantit origjinal Omicron të zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar u rrit me 101 në 437 brenda një dite të vetme dhe Skocia njoftoi kthimin në punë nga shtëpia.

Varianti i fshehtë ka shumë mutacione të përbashkëta me Omicron, por i mungon një ndryshim i veçantë gjenetik që lejon që testet PCR të bazuara në laborator të përdoren si një mjet i përafërt dhe i gatshëm për të shënuar rastet e mundshme.

Varianti zbulohet si koronavirus nga të gjitha testet e zakonshme dhe mund të identifikohet si varianti Omicron përmes testimit gjenomik, por rastet e mundshme nuk janë të shënuara nga testet rutinë PCR që japin rezultate më të shpejta.

Studiuesit thonë se është shumë herët për të ditur nëse forma e re e Omicron do të përhapet në të njëjtën mënyrë si varianti standard Omicron, por versioni “i fshehtë” është gjenetikisht i dallueshëm dhe kështu mund të sillet ndryshe.

Varianti i fshehtë u vu re për herë të parë midis gjenomave të virusit Covid të paraqitura ditët e fundit nga Afrika e Jugut, Australia dhe Kanadaja, por tashmë mund të jetë përhapur më gjerësisht. Ndër shtatë rastet e identifikuara deri më tani, asnjë nuk është në Mbretërinë e Bashkuar.

Të njëjtën gjë ka pohuar dhe një  profesor i epidemiologjisë në Greqi, Gikas Majorkinis, i cili gjithashtu u shpreh se Omicron ka dy degë, Omicron dhe Omicron 2. ?Që në fillim, nga fillimi i dhjetorit është raportuar se Omicron ka dy degë? ka thënë ai.

?Njërën nga dy degët, ne e quajtëm ?degë e fshehur?, sepse ka një mutacion që e bën të padetektueshëm me metodën klasike që përdorim për ta zbuluar.

Nëse kjo do të thotë se është më ngjitëse është ende shumë herët për të thënë sepse nuk e kemi parë të ndodhë në vende të tjera? vijon më tej profesori.

?Ne nuk kemi raporte për këtë nënvariacion për momentin në Greqi dhe nuk duket se ka dallime domethënëse midis njërës degë dhe tjetrës për sa i përket, le të themi, sëmundshmërisë apo ngjitjes. Është ende herët. Por ne e kemi ditur këtë që nga fillimi i dhjetorit?, theksoi Gikas Majorkinis./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga