Çfarë ndodh me lëkurën tuaj nëse e lani vetëm me ujë/ Ja disa përfitime

20 Janar 2022, 13:30, Lifestyle CNA
Çfarë ndodh me lëkurën tuaj nëse e lani vetëm me

Në kërkim të lëkurës me shkëlqim, ne mund të përfundojmë duke blerë qindra produkte për kujdesin e lëkurës. Pastrues, hidratues, maska, Vajra, kaq shumë mundësi për t’u dukur të rinj dhe të freskët. Megjithatë, ne zhgënjehemi shumë kur një krem ??për të cilin kemi shpenzuar aq shumë dhe kemi shpresa se do të na ndihmoj me lëkurën, e shkatërron plotësisht atë. Besoni apo jo, një truk I cili mund t?iu shpëtojë nga ky problem është uji, pra të lani fytyrën thjesht më ujë.

Ja disa përfitime që i jepni lëkurës suaj.

Pastruesit mund të jenë shkaku i lëkurës së thatë. Nëse vëreni se lëkura juaj ndihet e shtrënguar ose duket e kuqërremtëhqini dorë nga produktet e tjera që përdorni dhe lajeni fytyrën vetëm me ujë.

Ju mund të mendoni se pastruesit ju ndihmojnë të zvogëloni yndyrën në fytyrën tuaj, është interesante që në fakt bën pikërisht të kundërtën. Kur lëkura juaj është e dehidratuar, ajo automatikisht prodhon më shumë vaj. Si pasojë, lëkura juaj shpërthen dhe poret tuaja zgjerohen. Në të kundërt, thuhet se uji i ftohtë redukton prodhimin e sebumit (vajit) dhe madje redukton inflamacionin.

Uji i ftohtë tonifikon lëkurën tuaj dhe ngadalëson procesin e plakjes. Sigurohuni që të mos përdorni ujë të nxehtë pasi mund të dëmtojë lëkurën tuaj dhe të shkaktojë më shumë probleme. Sapunët dhe pastruesit që janë përgjithësisht alkaline (pH midis 9-11) gërryejnë lëkurën tuaj dhe çojnë në humbjen e  elasticitetit . Në fund përfundoni me rrudha .

Mund të jetë një sfidë e vërtetë për të gjetur një pastrues të duhur për lëkurën e ndjeshme dhe të prirur ndaj alergjive. Fatkeqësisht, ekziston vetëm një mënyrë për të zbuluar nëse ju përshtatet – testoni atë në lëkurën tuaj. Disa pastrues mund të shkaktojnë djegie kimike dhe reaksione alergjike , dhe mund të mos keni një reagim të menjëhershëm por kjo mund të ndodhë me kalimin e kohës.

Makeup dhe produkte të tjera bukurie mund të kenë një ndikim negativ në lëkurën tuaj dhe të përkeqësojnë çdo gjendje ekzistuese. Kur përdorni ujin, ju e lejoni lëkurën tuaj të  pushojë dhe të bëjë punën e saj pa ndonjë ndihmë të jashtme nga kremrat ose hidratuesit.

Lajmet e fundit nga