LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shpallja non grata/ Berisha: Çfarë ka thënë Blinken për mua në vitin 2009

20 Janar 2022, 20:16, Politikë CNA
Shpallja non grata/ Berisha: Çfarë ka thënë Blinken

Ish kryeministri Sali Berisha shpreh bindjen se vendimi i DASH për shpalljen e tij non grata ka qenë i pa bazuar në fakte konkrete.

Në një intervistë për emisionin Drejt nga Luan Rama, Berisha u shpreh se vendimin e mori vesh nga një mik që i dërgoi postimin e Blinken, ndërsa shton se këtë të fundit e ka takuar në vitin 2009, ku dhe i ka shprehur vlerësimet më të larta për qeverisjen e tij.

Berisha gjithashtu, kujton edhe kohën kur sekretarja Hilari Clinton erdhi në Shqipëri, duke shprehur mirënjohjen e saj për demokracinë në vendin tonë.

?Dikush më dërgoi Twitter të Blinken. Aty unë mora një vendim për të mbrojtur dinjitetin tim. Sekretari i Shtetit preku dinjitetin tim. I bëra një letër dy orë më mbrapa dhe ditën tjetër informova shqiptarët se do e padis në Gjykatën e Parisit. Asgjë nuk justifikonte cënimin pa asnjë bazë të dinjitetit tim. Po unë e kam takuar zotin Blinken në vitin 2009 dhe ai ka thënë lëvdata të mëdha për Sali Berishën dhe qeverisjne e tij për luftën ndaj korrupsionit. Tre vjet pas këtij takimi në Shqipëri erdhi Sekretarja Hilari Clinton për probleme më të mëdha. Pa mbëhstetjen e saj projekti i TAP nuk realizohej. Në parlamentin shqiptar Clinton u tha shqiptarëve dhe botës, cilido që do të shohë një demokraci në veprim të vijë në Shqipëri?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga