“Republika e Kanabisit”, një krim/ Shehu i drejton disa pyetje Ramës

20 Janar 2022, 16:58, Politikë CNA
“Republika e Kanabisit”, një krim/ Shehu i drejton disa pyetje

Deputeti i PD Tritan Shehu ka reaguar ashpër ndaj nismës së kryeministrit Edi Rama sa i takon legalizimit të hashashit.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook Shehu shkruan se legalizimi i hashashit është një krim, ndërsa sjell në kujtesën e qytetarëve një raport të Guarda di Finanzia në vitin 2021, ku gjatë një kontrolli të tyre rezultoi se 50% e sipërfaqes ishte për kultivim kanabisi.

Deputeti i drejton disa pyetje kryeministrit, për të cilat kërkon një përgjigje të saktë.

??Këshillimi Kombëtar? i Ramës, për të legalizuar ?Republikën e Kanabisit?, një krim!

Shikojeni me vëmendje atë procedurë.

Legalizimi gjoja i ?Kanabisit mjekësor? po del si kryefjalë.

Në realitet Shqipëria, siç treguan dhe fluturimet e Guardia di Finanzia, më 2021 kishte mbi 50% sipërfaqe të kultivuar me kanabis më shumë se më 2020.

Shikoni pak kriminalitetin e lidhur me atë, shkatërrimin e blegtorisë e bujqësisë, të fermerëve prej tij, ?tymin? që del edhe në shkollat e 12 vjeçareve ku reth 70% e tyre ?tymosin? për tu kthyer më tej në shumicë të lidhur me drogat e forta.

Dhe Rama kërkon tashti ta ?legalizojë? atë nën petkun e ?kanabisit mjekësor?.

Dëshiroj ta pyes Z. Ramën çdo të thotë për atë ?kanabis mjekësor?? Ku dhe përse do ta përdorë si të tillë në Shqipëri?!

Do ta eksportojë? Ku? Kur dihet se ky është një proces akoma kërkimor dhe kërkesat mjekësore shkencore dhe aplikative të tij janë shumë të vogla.

MV dështoi, nuk gjeti treg dhe prodhimi devijoi drejt rrugëve kriminale, Italia e prodhon atë në pak sasi të tillë vetëm nga ushtria etj.

Si do ta disiplinojë e kontrollojë Rama një operacion të tillë kur nuk kontrollon dot tërë Shqipërinë e kanabizuar, ose më mirë e kontrollon krimi?, shkruan Shehu.

Deputeti i PD më tej thekson se kjo nismë nuk është asnjë gjë më shumë, sesa shërbimi ndaj grupeve kriminale si dhe për të nxjerrë sa më keq vendin para BE.

?I tërë ky operacion, i tentuar edhe më parë, për tiparet, kushtet e vendit tonë, është vetëm një ndërmarje në shërbim të grupeve kriminale, trafiqeve etj, që do të na damkosë edhe më keq në sytë e BE e për integrimin.

Ne nuk kemi nevojë për Kanabis e as do të forcohemi ekonomikisht me atë, përkundrazi do të shkatërohet më tej ekonomia jonë e brishtë e do të pasurohet vetëm narko shteti i pjesët e lidhura me atë.

Jam dakort, Kodi i ynë Penal duhet të përmirësohet për të qenë më i ?butë? ndaj përdoruesve individuale, ndaj atyre fshatarëve të varfër që përdorën si bujkrober nga kriminelët.

Por jo ndaj grupeve kriminale, trafikanteve etj, dhe jo tu legalizohet atyre e drejta e kultivimit, siç në realitet kërkohet të arrihet?, shkruan Shehu./CNA.al

Lajmet e fundit nga