Dëborë dhe acar në të gjithë vendin/ Si pritet të jetë moti për ditën e nesërme

19 Janar 2022, 15:22, Sociale CNA
Dëborë dhe acar në të gjithë vendin/ Si pritet të

Ditën e enjte gradualisht mbi vendin tonë do të fillojë depërtimi i masave ajrore të paqëndrueshme.

Sipas SHMU moti do të nis i kthjellët në pjesën më të madhe të vendit e prej mesdite pritet një shtim i vranësirave deri të dendura.

Reshjet e shiut pritet të bëhën prezente në orët e mesditës fillimisht në veriperëndim e pasdite reshjet e shiut do të shtrihen edhe në pjesën tjetër të vendit me intensitet të ulët e mesatar.

Në orët e mbrëmjes në lartësinë mbi 300 metra në verilindje dhe në lartësinë mbi 600 metra në juglindje reshje bore me intensitet deri mesatar.

Era do të fryjë nga kuadrati i jugut me shpejtësi deri në 10m/sek shoqëruar me një valëzim i forcës 2-3 ballë.

Temperaturat parashikohen:

Në zona malore -3 deri 9°C

Në zona e ulëta -1 deri 15°C

Në zona bregdetare 5 deri 15°C

 

Lajmet e fundit nga