LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Gazetari nxjerr faktet/ Si ka përfituar Lulzim Basha 13 milionë euro nga Edi Rama

13 Janar 2022, 18:33, Aktualitet CNA
Gazetari nxjerr faktet/ Si ka përfituar Lulzim Basha 13 milionë euro

Gazetari Klodian Tomorri ka publikuar një dokument, në të cilin fakton bashkëpunimin mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Tomorri teksa nxjerr vendimin e gjykatës shprehet se Lulzim Basha i kërkon Edi Ramës 13 milionët eurot e pallatit të shembur në zonën e Ujit të Ftohtë, në Vlorë.

Aksionerë e shumëkatëshit ishin vjehrri i Lulzim Bashës, Xhaferr Isufi. Pallati u shemb me urdhër të Edi Ramës, por Basha dhe vjehrri i tij fituan në Gjykatën e Strasburgut dëmshpërblim në vlerën e 13 milionë eurove.

Në 31 gusht po 2018, Ministria e Drejtësisë dhe Avokatja e Shtetit i dërgojnë shkresë zyrtare Ministrisë së Financave duke i kërkuar të ekzekutonte vendimin për të paguar 13 milionë eurot e gjobës në llogarinë e vjehrrit të Bashës, por si ministri i atëhershëm i Financave, Arben Ahmetaj ashtu edhe kryeministri Edi Rama nuk kanë autorizuar pagesën.

?Gjoba e pallatit tek Uji i Ftohte

Ne janar te vitit 2018 Gjykata e Strasburgut e denoi Shqiperine me 13 milione euro per prishjen e pallatit tek Uji i Ftohte ne Vlore, ku ishin aksionere vjehrri i Bashes dhe Avokatja e Popullit. Ne 31 gusht po 2018, Ministria e Drejtesise dhe Avokatja e Shtetit i dergojne shkrese zyrtare Ministrise se Financave duke i kerkuar te ekzekutonte vendimin per te paguar 13 milione eurot e gjobes.

Arben Ahmetaj i pergjigjet po me shkrese zyrtare ku thote; ?prisni njehere se jemi pak ngushte me buxhetin keto kohe. S?kemi fonde?

Avokatura e Shtetit riperserit kerkesen duke sugjeruar qe parate te paguhen nga Fondi Rezerve i Keshillit Ministrave. Por ministria e Financave prape nuk pranon. Pas shume kembime shkresash, Ahmetaj shpik nje skeme tjeter per ta zvarritur edhe me shume pagesen. Propozon shlyerjen me keste per disa vjet.

Grupi i pronareve refuzon qe te paguhen me keste. Fillon prape loja e shkresave. Por Ministria e Financave prape nuk leshon pe. Pas Ahmetajt ne krye te financave vjen Anila Denaj. Serish Ministria e Drejtesise dhe Avokati i Shtetit i kerkojne ministres se re te paguaje parate. Por as Anila Denaj nuk paguan.

Iken tre vjet me kete histori. Vitin e kaluar shkresa i shkon Rames. Duhet te paguajme pallatin e Vlores se po na ben presion KE-ja. Por edhe Rama pergjigjet; prisni njehere, prisni.

Si perfundim leket vjehrrit te Bashes nuk ia kane dhene akoma keta. Qeveri e korrupsionit dhe krimit te organizuar?, shkruan Tomorri./CNA.al

Lajmet e fundit nga