Policia rrugore bën namin në Durrës/ “Mbyt” në gjoba drejtuesit e automjeteve

11 Janar 2022, 13:32, Kronika CNA
Policia rrugore bën namin në Durrës/ “Mbyt” në

Policia Rrugore e Durrësit, ka shtuar masat për parandalimin e aksidenteve rrugore, evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor.

Gjatë javës së shkuar, janë arrestuar 13 drejtues mjetesh, për veprat penale ?Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt? dhe ?Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor?.

Gjithashtu, janë pezulluar 34 leje drejtimi, nga të cilat, 23 janë për drejtim mjeti nën ndikimin e alkoolit dhe 11 për drejtim mjeti mbi shpejtësinë e lejuar si dhe janë vendosur 1439 masa administrative.

Masat e vendosura

12 masa për drejtim mjeti nën efektin e pijeve alkoolike;

22 masa për tejkalim shpejtësie;

69 masa për mosvendosjen e rripit të sigurimit;

7 masa për mosvendosjen e kaskës mbrojtëse;

24 masa për përdorimin e aparatit celular;

266 masa për parakalime të gabuara;

256 masa për shpejtësi mbi normën e lejuar;

400 masa për ndalim/pushim të mjetit në kundërshtim me sinjalizimin rrugor dhe rregullat e qarkullimit;

9 masa për mungesë të siguracionit të mjetit;

-374 masa për shkelje të rregullave të tjera të Kodit Rrugor.

Lajmet e fundit nga