LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nxjerrja e të dhënave të pagave/ Ish-drejtuesja e lartë në Tatime: Akses për raporte të tilla i ka vetëm IT

10 Janar 2022, 07:34, Aktualitet CNA
Nxjerrja e të dhënave të pagave/ Ish-drejtuesja e lartë

Elizabeta Katiaj, ish-zëvendës drejtore e Tatimeve tha në një intervistë për Euronews Albania se rrjedhja e pagave të qindra mijëra shqiptarëve nga administrata tatimore shkon kundër aksesueshmërisë që edhe drejtuesit e lartë në tatime kanë.

Sipas znj. Katiaj gjatë kohëzgjatjes së funksionit të saj në administratë, ajo vetë si zëvendës drejtore nuk ka pasur mundësi të gjenerojë raporte të tilla, ndërsa shtoi se mundësi të krijimit të raporteve i ka vetëm sektori i IT.

?Duhet të shtrëngohet akoma më shumë sistemi i mbikëqyrjes nga institucioni që zotëron sistemin dhe mirëmbajtësit të tij,? nxiti Katiaj.

Ish-drejtuesja tha megjithatë se institucionet duhet të nxjerrin në bazë periodike të dhëna për pagat dhe sektorët, por në formë statistikore, mesatare duke shmangur çdo publikim të të dhënave që lidhen me tatimpaguesit, emrat, kompanitë apo NIPT-et.

Ish-zyrtarja shtoi se ka disa instrumenta që qeveria mund të përdorë për të shtuar formalitetin në nivel kombëtar për sa i përket tatimeve./euronews

Lajmet e fundit nga