LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Green Pass” për ambiente të mbyllura?/ Rama-demokratëve: Po protestohet për brava e çelësa

5 Janar 2022, 17:30, Aktualitet CNA

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar pasditen e sotme një komunikim live me qytetarët përmes Facebook-ut.

Ndërsa pyetej për procesin e vaksinimit, Rama bëri të ditur se në formularin që do t?i shkojë çdo familjeje shqiptare do të jetë si pyetje edhe vendosja e certifikatës së vaksinimit  për të aksesuar hapësira të mbyllura apo për të marrë pjesë në tubime të mëdha.

?Vaksinimi është shpëtim. Eshtë garanci për të shpëtuar jetë. Ka dhe një ccështje të natyres morale, që ka të bëjë me faktin që kushdo që ndjek shkencën, ndihet në vështirësi, kur në mjedise të përbashkëta ndeshet me dike të pavaksinuar. Vaksina nuk të imunizon nga infektimi, por te garanton që të mos ndërrosh jetë përshkak të imunitetit të ulët. Ti mund të jesh i vaksinuar, por ti mund ta kalosh këtë te dikush tjetër. Njerëzit e vaksinuar mendojnë se hapësirat e përbashkëta nuk mund të frekuentohen nga persona të pavaksinuar. Prandaj pothuajse në të gjitha vendet e zhvilluara pa certifikatë vaksinimi nuk futesh dot. Nuk e di nëse e keni ndjekur, numri 1 i tenisit nuk hyn dot në Australi përshkak se është i pavaksinuar.”

Ndërsa përmendte këto të fundit, kreu i qeverisë solli në vëmendje edhe krizën në Partinë Demokratike.

?Kohëve të fundit kemi tubime për brava, për çelësa, kamerdare??/CNA.al

Lajmet e fundit nga