LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Flamuri shqiptar ngrihet në OKB/ Këto janë objektivat për 2 vitet e ardhshme

4 Janar 2022, 20:23, Aktualitet CNA
Flamuri shqiptar ngrihet në OKB/ Këto janë objektivat për 2

Flamuri shqiptar është vendosur në krah të flamujve të shteteve të tjerë, anëtare të OKB-së.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama, i cili përmes një postimi në rrjetin social Facebook shkruan se Shqipëria tani është anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB, tryeza më e lartë vendimarrëse e botës.

?Ceremonia e vendosjes së flamurit tonë në OKB

Shqipëria tani anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB, tryeza më e lartë vendimarrëse e botës?, shkruan Rama.

Përfaqësuesi i Përhershëm i Misionit të Shqipërisë pranë Kombeve të Bashkuara, Ferit Hoxha ka mbajtur një fjalë të rastit ku ka shprehur edhe një herë objektivat e vendit tonë në këtë pozicion për 2 vitet në vijim.

?Shkëlqesi, duke qenë se Shqipëria merr për herë të parë anëtarësimin në Këshillin e Sigurimit, është një privilegj që unë si Përfaqësues i Përhershëm i Shqipërisë të jem i pranishëm sot këtu dhe të marr pjesë në këtë ceremoni. Jam i pushtuar nga nderi të përfaqësoj vendin tim në këtë vend gusht. Shumë faleminderit për fjalët e mira të mirëseardhjes. Ky është një moment kyç për ne; vendi im, qeveria ime, gjithë ekipi shqiptar dhe unë; një moment që askush nga ne nuk do ta harrojë kurrë. Ne jemi këtu për të punuar me vendet e tjera me të njëjtin mendim për të qenë një forcë për të mirën, për të bërë zërin tonë të dëgjohet në emër të përparoni dhe përpiquni të bëni një ndryshim. Në këto kohë komplekse dhe të vështira për botën, kur gjërat që ne i merrnim si të mirëqena nuk janë më të sigurta, roli i Këshillit të Sigurimit bëhet edhe më e rëndësishme.

Të kesh një vend në tryezë e vë çdo vend nën një qendër të veçantë vëmendjeje; por nuk mund të errësojë përgjegjësia e madhe që vjen me të. Si të tillë, ne jemi të vendosur të luajmë një rol aktiv dhe konstruktiv, të jemi të hapur, bashkëpunues dhe këmbëngulës, duke përcjellë vlerat tona dhe parimet e punës së Këshillit. Ne do t’i kushtojmë kohën dhe përpjekjet tona për të promovuar axhendën i mbrojtjes së grave; të angazhohemi në mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe të drejtës ndërkombëtare; të promovojmë dialogun ndërfetar dhe ndërkulturor për mirëkuptim dhe bashkëpunim si një mjet për të luftuar urrejtjen, ekstremizmin dhe terrorizmin. Ne do t’i kushtojmë vëmendje të veçantë çështjeve në lagjen tonë dhe Zonën e gjerë evropiane dhe ne do të bëjmë çmos për të punuar për sigurinë mjedisore dhe klimatike.

Shqipëria do të bashkojë gjithashtu përpjekjet me të gjithë ata që synojnë ta bëjnë Këshillin më efikas, më shumë të përgjegjshëm, më transparent dhe më ndërveprues. Shqipëria qëndron këtu e gatshme për të forcuar miqësitë, për të ndërtuar aleanca, për të krijuar lidhje më të mira duke punuar ngushtë me të tjerët, për mirëkuptim dhe bashkëpunim më të mirë, për paqen dhe sigurinë.

Shqipëria beson në multilateralizëm, të drejtën ndërkombëtare dhe në një bazë të fortë rregullash dhe vlerash sistemi shumëpalësh si gur themeli i sigurisë botërore. Si shumë të tjerë, ne e dimë se kur Këshilli qëndron i bashkuar, ai shpëton jetë, sjell ndryshim në botë. Ne vijmë këtu me besim dhe vendosmëri të fortë se Këshilli duhet të bëjë më shumë; të ndërmarrë veprime më të forta, të përkrahë ata që kanë nevojë në çdo cep të botës. Ne besojmë, ashtu si Nënë Tereza, bija e Shqipërisë dhe Nënë e të varfërve të botës, thoshte: ?së bashku mund të bëjmë gjëra të mëdha = së bashku mund të bëjmë gjëra të mëdha.

Më lejoni ta mbyll duke falënderuar delegacionin kazak për institucionalizimin e kësaj praktike dhe duke i uruar Norvegjisë çdo sukses të mundshëm me marrjen e Presidencës për muajin janar?, ka thënë Hoxha./CNA.al

Lajmet e fundit nga