Narcosit kanë dhe imazhe publike, showmanë që bëjnë reklama me majmunin Hirko

3 Janar 2022, 13:31, Aktualitet CNA
Narcosit kanë dhe imazhe publike, showmanë që bëjnë

Gazetari Klodian Tomorri, ndërsa reagon në lidhje me kapjen e një sasie prej 119 kg kokainë, në konteinerin e ?Bana King?, ka hedhur dyshime të forta.

Në një postim në rrjetet sociale, Tomorri shkruan se ndërsa në Kolumbi mediat nuk kanë frikë të përmendin emrin e Escobarit, në Shqipëri nuk guxojnë të përmendin emrin e një kompanie bananesh-

Po ashtu ai thekson se këtu tek ne aksesi i karteleve në media është i pakufishëm. Madje Narcosit kanë dhe imazhe publike shoëmane që bëjnë reklama me majmunin Hirko.

?Soy el fuego que arde tu piel

Escobari zuri të dashur një gazetare me qëllim që të kishte sadopak shanse për të futur ndonjë lajm që i interesonte në media.

Këtu tek ne aksesi i karteleve në media është i pakufishëm. Madje Narcosit kanë dhe imazhe publike shoëmane që bëjnë reklama me majmunin Hirko.

Ne Kolumbi, mediat nuk kishin frikë t?ia përmendin emrin Escobarit dhe ta akuzonin si trafikant.

Këtu tek në trecereku i mediave nuk i përmendin dot emrin një kompanie bananesh. Madje shumë prej tyre bënë dhe alibi duke thënë se drogen tek bananet e futi Gogoli.

Në Kolumbi ishte e korruptuar një pjesë e madhe e policisë dhe politikës. Por kishte disa njësi në forcat e rendit dhe përfaqesues në politike që bënin luftë me Narcosit.

Këtu tek ne nga Durrësi në Tiranë, kontenieret e kamioneve hapen në cdo fshat, qe është rrugës, por policia përton të hedhë ndonjë sy. Kurse tatimeve, pastrimit të parave dhe ketyre agjencive te tjera inteligjente te shtetit nuk u bene pershtypje hic kur nje kompani jep miliona dollare borxhe per nje dite tek individe.

Tani si i bie? Kush eshte narkoshtet, Kolumbia e Escobarit dhe kartelit te Kalit apo Shqiperia qe eshte bere prodhuesi me i madh i bananeve ne bote?

Dhe per t?i vene kapak kesaj pune eshte dhe ky sherri i Mandit te Nishtulles me Silven per ndarjen e lekeve te kenges ?Te ka lali shpirt?, si hall i madh kombetar.?-shkruan Klodian Tomorri./CNA.al

Lajmet e fundit nga