LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali me listën e pagave/ Rama e kthen në ‘favorin e tij’

5 Janar 2022, 16:14, Aktualitet CNA
Skandali me listën e pagave/ Rama e kthen në ‘favorin e

Kryeministri Edi Rama kishte lajmëruar më herët se do të dilte livë ne orën 17:30, por ka nisur gjysmë orë më herët.

Vetë Rama e vuri në dukje këtë fakt, duke e konsideruar si incident.

?Kemi dalë para kohe, e kishim për në 17:30?, ka thënë ai.

Ndërkaq, duke folur më tej, Rama u ndal tek tatami mbi pagat.

?Nga fundi i këtij muaji pagat deri në 40 mijë të vjetra nuk kanë tatim.

Në 50 mijë kanë gjysmë për gjysmë, dhe pagat plus mbi 5 deri në 2.5 kanë një ulje të konsiderueshme gjë që krijon lëhtësi të madhe për një pjesë të punësurave.

Duke kaluar dhe drejt faktit që kemi plus 20 mijë të vjetra në pagën minimale.?, tha ai.

Ndërsa daljen e të dhënave të qytetarëve dhe pagave të tyre, Rama e ka konsideruar si një ndihmë për tu qartësuar si po abuzohet.

? Dalja e këtyre të dhënave ka ndihmuar të kemi qartësi. I është drejtuar një letër të gjithë atyre që në deklarimin e pagave rezultojnë të dyshuar për një pasaktësi që fsheh evazion dhe i është kërkuar që të ndërhyjnë për të rreulluar deklarimin deri në 20 janar kur deklarohen pagat e punonjësve.

 Mosdeklarimi i pagave përbën një shjkelje administrative. Një apel për të gjithë ata që kanë marrë këtë letër nga drejtoria e tatimeve, ne duam një klimë sa më të favorshme për biznesin. Por jo një klimë ku goditen pagat e punonjësve dhe skema e pensioneve. Nëse deklarohet një pjesë e pagave dhe pjesa tjetër jepet në dorë kemi të bëjmë me një grabitje“, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga