LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vëmendje/ Ja sa shpesh duhet të bëni trajtime fytyre për të marrë rezutatin që dëshironi

2 Janar 2022, 21:20, Lifestyle CNA
Vëmendje/ Ja sa shpesh duhet të bëni trajtime fytyre për

Kujdesi për lëkurën vecanërisht për fytyrën është investimi më i mirë që mund të bëjmë për vetën tonë, por patjetër duhet të kemi një protokoll që duhet ndjekur, sidomos kur bëhët fjalë për fytyrën tonë.

Le të ndalemi pak tek cështja: Sa herë është e këshillueshme të bëjmë trajtime fytyre në qendra profesionale

Estetikët Shani Darden ,Joanna Vargas, dhe dermatologia me bazë në Nju Jork, Ellen Marmur pajtohen se numri ?magjik? është: – ju lutemi, një herë në muaj.

“Unë gjithmonë rekomandoj që klientët të bëjnë fytyrën një herë në muaj, ” thotë Vargas. “Gjithashtu, lëkura juaj po bën gjëra të ndryshme në varësi të stinës dhe në varësi të stilit të jetesës, kështu që kontrolli mujor me një profesionist siguron që po merrni trajtimin më të mirë.”

Një herë në muaj është gjithashtu koha ideale sepse cikli i qarkullimit të qelizave të lëkurës tonë është 28 ditë, shpjegon Marmur. Pra, bërja e një fytyre profesionale më shumë se një herë në muaj mund të jetë irrituese për lëkurën. Megjithatë, ka përjashtime nga ky rregull, kështu që është gjithmonë më mirë të ndiqni protokollin e rekomanduar nga dermatologu juaj.

Ndërsa ka një gamë të gjerë trajtimesh të fytyrës, Marmur thotë se në përgjithësi, trajtimet profesionale të fytyrës mund të ndahen në kategoritë e mëposhtme: peeling kimik, hidratim i fytyrës, ekstrakte, drenazh limfatik, LED fytyrës dhe mikrodermabrasion.

Megjithatë, shumë trajtime të fytyrës gjithashtu mund të përfshijnë lloje të shumta trajtimesh në një seancë. Për shembull, oferta më e njohur e Darden, Signature Facial, përfshin një peeling të lehtë kimik, terapi oksigjeni, mikrorrymë, nxjerrje, terapi me dritë LED dhe ndoshta “disa gjëra të tjera”, në varësi të nevojave specifike të lëkurës së klientit.

Për sa i përket asaj që duhet të shmangni kur zgjidhni se ku të rezervoni takimin tuaj të ardhshëm të fytyrës, këtu janë gjëra që duhet të këni parasysh, sipas Marmur. “Shmangni vendet që janë të çrregullta, të ndriçuara dobët, të mbipopulluara, që nuk kanë mbikëqyrje të postuar MD nga një mjek profesionist, ose ofroni ndonjë trajtim eksperimental që nuk është testuar ose provuar mjekësisht. Këto konsiderohen si një rrezik dhe mund të jenë potencialisht të rrezikshme për lëkurën. .”

Ka plot mënyra si të kujdesemi për fytyrën në kushte shtëpie dhe ky është një lajm i mirë sepse realiteti është se shumica prej nesh nuk kanë kohë ose para të mjaftueshme për të trajtuar veten me një fytyrë çdo katër javë.

Një përfitim i pajisjeve në shtëpi është se ato e mbajnë sistemin limfatik më të shëndetshëm në lëkurë duke stimuluar drenazhin limfatik,” shpjegon Vargas. ?Më pëlqen ideja që njerëzit të jenë në gjendje të kujdesen më rregullisht për lëkurën e tyre në shtëpi, por mendoj se duhet të jeni të kujdesshëm për të investuar në një sistem me cilësi të lartë?.

Megjithatë, nëse keni ndonjë lloj sëmundjeje të lëkurës, të tilla si puçrra fytyre ose rosacea, Marmur paralajmëron se është gjithmonë më mirë të konsultoheni me një dermatolog në vend që ?t’i merrni gjërat në duart tuaja?./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga