LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhëmbi shpëton jetën!/ Aftësitë e mëdha riparuese të qelizave Stem

2 Janar 2022, 22:00, Lifestyle CNA
Dhëmbi shpëton jetën!/ Aftësitë e mëdha riparuese

Nga Ketiona Agaj, mjeke stomatologe

Është e pabesueshme dhe impresionuese, por dhëmbët mund të shpëtojnë jetën!

Nëse nuk ke ruajtur kordonin e fëmijës ruaj një dhëmb qumështi. Brenda dhëmbit ka qeliza stem që prodhojnë inde të reja të shëndeteshme si: muskuj, kocka, nerva dhe struktura të tjera.

Aftësitë e tyre riparuese mund të kurojnë shumë dëmtime nervore të llojeve të ndyshme, dëmtimet e palcës kurrizore në aksidente, janë terapi shumë e mirë për Alzhaimerin, dëmtimet muskulare, ndihmojnë shërimin në infraktet e muskulit të zemrës, kurojnë sëmundjet e rënda të gjakut, mund të prodhojnë kockë të re, përdoren për shërimin e diabetit…etj, etj.

Pra kur i duhet pacientit dhe cfarë i duhet këto qeliza e prodhojnë.

Dhëmbi ruhet në ngrirje në bankat e ruajtjes së indeve, të cilat kanë rreth 25 vjet që funksinojnë. Nuk ka limit në kohën e ruajtjes të dhëmbit të qumështit.

Por cilët dhëmbë duhet të zgjedhim?

Sa më të rinj dhëmbët aq më mirë dhe sa më të mëdhenj aq më mirë, pasi kanë më shumë qeliza stem.

Dhëmbin e qumështit që është duke lëvizur konsideroje ta ccosh në bankën e indeve por brenda 48 orëve nga rënia e tij…mund të ketë një histori të dytë!

Sa kushton?

Ka një tarifë midis 100-300 euro në vite të ruajtjes së materialeve indore.

A bëhet në Shqipëri? Po

 

 

Lajmet e fundit nga