LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Alarmi nga Omicron/ Mjeku Sulçebe: Doza e tretë e vaksinës rrit mbrojtjen imunitare

27 Dhjetor 2021, 21:38, Lifestyle CNA

Përhapja e variantit  ?Omicron? që ka ngritur alarm në të gjithë botën për shkak të transmetueshmërisë, është temë diskutimi sonte në ?Open?.

Mjeku imunolog Genc Sulçebe tha se doza e tretë e vaksinës anti-Covid rrit mbrojtjen imunitare, përfshirë edhe ndaj variantit Omicron.

?Në shifrat tona, gjetëm në Tiranë dhe Berat që 50% raportonin se ishin infektuar. Pra përqindja e popullatës që është infektuar tek ne është më e lartë. Kësaj përqindje i mbivendoset dhe përqindja e vaksinimit. Jemi në një nivel të përgjithshëm të imunitetit. Duhet të keni parasysh një gjë, imuniteti është shumë kompleks.

Pra ky imunitet qoftë kolektiv apo individual të mbron dhe nga Omicroni megjithëse është varianti më i ndryshëm deri tani. Por këtu hyn dhe roli i dozës së tretë që rrit në mënyrë të lartë mbrojtjen imunitare? tha mjeku./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga