LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Omicron më pak vdekjeprurës”/ Dasho: Do të shënojë fundin e pandemisë

27 Dhjetor 2021, 21:47, Lifestyle CNA

Mjeku Erion Dasho ka folur për varuantin e ri Omicron, për të cilin ka thënë se është më pak vdekjeprurës se variantët e tjerë.

Në një dalje për mediat, ai shtoi se ky variant pritet që të shënojë fundin e pandemisë.

 ?Omicron do të shënojë mbylljen e pandemisë. Është shumë më i lehtë se variantet e tjera dhe ky është një lajm shumë i mirë. Omicron për fat të mirë ka vdekshmërinë tre herë më të ulët se variante të tjera më të rënda.

Omicron infekton më shumë ata që kanë pasur një komplikacion më herët. Duke qenë se bie në trupa të imunizuar, rrezikshmëria e Omicron është më e ulët. Unë besoj se këta janë muajt e fundit që përballemi me pandeminë. Besoj se është dimri i fundit që përballemi me Covid?, deklaroi Dasho./CNA.al

Lajmet e fundit nga