LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rëndësia e vitaminës K2 në shëndetin oral

31 Dhjetor 2021, 22:00, Lifestyle CNA
Rëndësia e vitaminës K2 në shëndetin oral

Nga Dr. Ketiona Agaj, mjeke stomatologe

Ju mund të keni mungesë të vitaminës K2 dhe kjo afekton shëndetin oral!

Vitamin K2 luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e kalciumit.
Ne kemi nevojë për vitaminë K2 për një formim cilësorë të dhëmbëve, nofullave dhe gjithë strukturave të fytyrës.
Vitamina K2 nuk është e njëjtë me vitaminën K1.
Vitamina K2 gjendet kryesisht në produktet shtazore, në djathra dhe vezë. Kafshët që ushqehen me jeshillëqe kanë sasi më lartë të K2 në mish sesa ato që konsumojnë drithëra.

Ne gjitarët jemi të vetmit që mund të konvertojmë në organizëm vitaminën K1 në K2.
Por shumë nga ne janë deficitare të K2.

Çfarë roli ka K2?
Kjo vitaminë është një nutrient, i cili i ‘tregon’ kalciumit të zhvendoset nga gjaku për në kocka.

K2 vepron në singjergji me vitaminat e njohura të kockave D3 dhe A.

Mungesa e K2 në tremujorin e fundit të shtatzënisë çon në probleme në fomimin cilësor të dhëmbëve dhe në vonesat në rritjen normale të nofullave.

Fëmijët që marrin K2 kanë më pak kavitete dhe më pak probleme me drejtimin e dhëmbëve.

Nisur nga këto të dhëna të rëndësishme ju sugjeroj përveç konsumit të ushqimeve të pasura me K2, të vegjëlit duhet të suplementohen me D3/K2 për dhëmbë të drejtë dhe të shëndetshëm!/CNA.al

Lajmet e fundit nga