LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Çfarë është ky degradim kështu?”/ Edmond Tupja i shqetësuar: Gjuha shqipe po censurohet

31 Dhjetor 2021, 11:49, Kulturë CNA
“Çfarë është ky degradim kështu?”/ Edmond

Shkrimtari dhe përkthyesi Edmond Tupja është shprehur i shqetësuar në lidhje me censurimin e Gjuhës Shqipe.

I ftuar në emisionin ?Drejt? të Luan Ramës, Tupja tha se fjalori i gjuhës shqipe është i censuruar nga fjalët e ?pista?.

Ai tha se gjuhët e tjera i kanë këto fjalë, ndryshe nga shqipja dhe shtoi se gjuha jonë po degradon, duke u kthyer në një gjuhë padëshirore.

?Prandaj lexojnë më zë të lartë sepse ka sensualitet. Censura vazhdon. Shikoni fjalorin e gjuhës shqipe, nga rripi e poshtë, i kanë zhdukur fjalët, ndërsa gjuhë të tjerë i kanë si fjalë. Në fakt këto fjalë janë pasuri e popullit. Bëhen seminare, por gjuha shqipe po degradon, duke u kthyer në një gjuhë padëshirore, që e ka vetëm shqipja dhe greqishtja. Nuk thonë mirë qofsh, por të jesh mirë.?-tha Tupja./CNA.al

Lajmet e fundit nga