LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Koncerti i Vjenës, madhështor në Vitin e Ri me mjeshtrin e muzikës, Daniel Barenboim

30 Dhjetor 2021, 10:02, Kulturë CNA
Koncerti i Vjenës, madhështor në Vitin e Ri me mjeshtrin e

Më 1 janar 2022, në Wiener Musikverein do të zhvillohet Koncerti i Vitit të Ri i Filarmonisë së Vjenës nën drejtimin e Maestro Daniel Barenboim.

Daniel Barenboim, bashkëpunëtor i ngushtë muzikor , i cili koncertet me Filarmoninë e Vjenës i filloi në vitin 1965, tani do të drejtojë ngjarjen prestigjioze të koncertit për herë të tretë pas 2009 dhe 2014.

Koncerti i Vitit të Ri 2022 do të transmetohet në mbi 90 vende të botës dhe do të ndiqet nga miliona teleshikues.

Për shkak të masave parandaluese që janë bërë të nevojshme në një kohë të shkurtër, Filarmonia e Vjenës është e detyruar për fat të keq të zvogëlojë numrin e vizitorëve në koncertet në fund të vitit në maksimum 1000 për koncert. Ky reduktim, në të cilin zbatohet rregulli “2G +”, lejon të gjithë të ftuarit e vaksinuar ose të shëruar të ndjekin koncertin me prezantim shtesë të një testi të vlefshëm PCR (i vlefshëm për 48 orë nga mbledhja e mostrës) dhe një maskë FFP2.

?Edhe nëse kjo masë sjell me vete një sfidë të veçantë logjistike dhe kërkon një shkallë të lartë mirëkuptimi dhe gatishmërie për t’u përshtatur nga të gjithë, ne jemi të kënaqur që koncerti i Vitit të Ri mund të zhvillohet sërish me publik këtë herë. Një vend do të rezervohet për vitin e ardhshëm për të gjithë vizitorët që nuk mund të jenë në sallë për shkak të reduktimit?, tha Daniel Froschauer, Kryetar i Filarmonisë së Vjenës./ A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga