LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga ikja në Itali me skaf në vitet 90 tek emërimi nga Papa Francesku/ Rrëfehet Arqipeshkvi Dodaj

1 Dhjetor 2021, 17:31, Kulturë CNA

Imzot Arjan Dodaj, do të jetë Arqipeshkvi i ri i Arqidioqezës Tiranë-Durrës, duke zëvendësuar në këtë detyrë imzot George Frendon.

Dodaj ka rrëfyer në një dalje televizive dhe  jetën e tij, nga ikja në Itali me skaf në vitet 1990 deri tek emërimi nga Papa Francesku në krye të Kishës Katolike Shqiptare.

Arjan Dodaj, familja e të cilit është nga Toka e Katedraleve Mirdita, kujton momentin kur pasi iku me skaf drejt Italisë në vitet 1990, vendosi të ndiqte rrugën e misionarit.

Dodaj e pranon se komuniteti katolik prej vitesh përballet me probleme të shumta, si shpopullimi, kriminalizimi i shoqërisë, përfaqësimi jodinjitoz, ndërsa zotohet se Kisha Katolike do kthehet në një faktor për ta ndryshuar këtë panoramë.

Kreu i ri i Kishës Katolike ka dhe një përgjigje për ligjvënësit që glorifikojnë diktatorin dhe ata që bëhen pjesë pjesë paradave të krenarisë me foton e diktatorit dhe simbolet e komunizimit.

Dodaj i bën apel klasës politike të ndjekin shembullin e komuniteteve fetare dhe të gjejnë gjuhën e harmonisë. Arqipeshkvi i ri ka dhe një mesazh shprese për shqiptarët. Dodaj u angazhua se do punoj për të faktorizuar komunitetin katolik në mbarë trojet shqiptare.

Lajmet e fundit nga