LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Apostull i shqiptarizmës" dhe "bilbil i gjuhës shqipe"/ Përkujtohet sot, Naim Frashëri

20 Tetor 2021, 07:07, Kulturë CNA
"Apostull i shqiptarizmës" dhe "bilbil i gjuhës

Drejtori e Përgjithshme e Arkivave ka përkujtuar sot, në ditën e ndarjes së tij nga jeta, Naim Frashërin, poet dhe shkrimtar shqiptar. Një nga përfaqësuesit më të shquar të Rilindjes Kombëtare dhe figura qendrore e letërsisë së Rilindjes. Gjatë jetës ai u pagëzua  si “apostull i shqiptarizmës” dhe “bilbil i gjuhës shqipe”.

Shkrimi i plotë:

Si sot, më 20 tetor 1900 u nda nga jeta poeti kombëtar Naim Frashëri.

Ai lindi në Frashër të Përmetit më 25 maj 1846. Studioi në vendlindje, më tej në gjimnazin ?Zosimea? të Janinës, e më pas u vendos në Stamboll. Naimin mund ta quajmë intelektualin tipik të Perandorisë Osmane, bartës i kulturës Perëndimore po aq sa i asaj Lindore, por i ndërgjegjshëm për identitetin e tij kombëtar e gjuhësor. Kjo duket qartë në gjuhët që përdor për të shkruar veprat e veta: shkruan katër në osmanishte, dy në persisht, dy në greqisht dhe pesëmbëdhjetë në gjuhën shqipe“.

Në foto: fletë nga ?Këndonjëtorja? e Naim Frashërit, shtypur në Bukuresht më 1886. Foto: AQSh./CNA.al

Lajmet e fundit nga