LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E trishtë/ Ndahet nga jeta aktori shqiptar Fejzi Spahija

30 Nëntor 2021, 13:29, Kulturë CNA

Një lajm i trishtë vjen nga kinematografia shqiptare.

Është ndarë nga jeta aktori shqiptar  Fejzi Spahija. Lajmi është bërë me dije nga Teatri Migjeni në Shkodër.

Aktori ka shërbyes si drejtues i tij në fundit e viteve ?80.

?Me hidhërim, njoftojmë se u nda nga jeta, aktori i viteve 1960 dhe drejtuesi i teatrit tonë në fundin e viteve 80, Fejzi Spahija

I përjetshëm qoftë kujtimi i tij!?, thuhet në njoftim.

Pak histori: Aktori Spahija ka qenë  interpretuesi i shumë roleve si:

?Dy binjaket venecian? (11.01.1959, ne rolin e Florindos si dublant); ?Tragjedia optimiste? (30.04. 1960, ne rolin e oficerit te dyte); ?Maskat? (2.07.1960, ne rolin e Skenderit); ?Nora? (28.12.1960, ne rolin e Veli Sokolit dublant me Bep Shiroken); ?Gjuetaret e ujqerve? (21.6. 1961, ne rolin e Gjokes); ?Keneta? (6.11.1961, ne rolin e Hasanit); ?Plaku i maleve? (25.11.1962, ne rolin e kapitenit); ?Zekthi? (20.03.1964 , ne rolin e Mikeles ); ?Njerez te brezit tone? (29.11.1964, ne rolin e Fatmirit)/CNA.al

Lajmet e fundit nga