LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Arti në zi/ Ndahet nga jeta ikona e teatrit shqiptar, Edi Luarasi

3 Dhjetor 2021, 17:55, Kulturë CNA
Arti në zi/ Ndahet nga jeta ikona e teatrit shqiptar, Edi Luarasi

Aktorja e njohur shqiptare, ikonë e ekranit dhe teatrit, Edi Luarasi, është ndarë nga jeta pasditen e sotme.

Lajmi i trishtë është bërë i ditur nga miqtë e saj në rrjetet sociale.

Pak histori nga jeta dhe rolet e Edi Luarasit

Që në moshë të re debutoi në skenë. Fillimisht në 1956, kur ishte 16 vjeçe, së bashku me të motrën këndonin në skenën e Teatrit të Estradës. Spektatori duartrokiste ?Motrat Mirdita?. U diplomua për aktore në 1963 dhe emërohet aktore në Teatrin Popullor. Roli i parë i saj ishte Vera në dramën ?Shtëpia në bulevard? më 1963 me regjisor Kujtim Spahivoglin.

Më pas, në dhjetë vjet, vijnë një sërë rolesh të arrira, ku veçojmë Lenën tek ?Doktor Aleksi?, Kordelja tek ?Mbreti Lir?, Cuca tek ?Cuca e maleve?, Kristina tek ?Fytyra e dytë?, etj. Martohet me regjisorin e mirënjohur Mihal Luarasi. Përjashtohet nga Teatri Kombëtar në 22 janar 1974, për arsye politike.

Rikthehet në skenë në mars 1991, me interpretimin dinjitoz të rolit të damës plakë në dramën ?Vizita e Damës plakë?. Interpretoi edhe në 1995 në dramën ?Hekurat?, më vonë, me sukses në dramat ?Cilindri?, ?Streha e të harruarve?, etj. Ka interpretuar pak role në filmin artistik.

Është ?Artiste e merituar?. Në këto role si dhe në tre filmat ku luajti, ?Vitet e para?, «Gjurmët», dhe «Ngadhnjim mbi vdekjen», Edi paraqitej gjithnjë me dinjitet artistik, dallohej për temperamentin e fuqishëm dhe pak rebel, për intuitën dhe imagjinatën artistike si dhe ?ër një botë të ??sur shpirtërore.

?Njollat e Murme? dhe vënia e saj në skenë mundi të rrokte me pjekuri dhe largpamësi problemin me delikat të kohës, lindjen e parazitëve të rinj, të cilët hanin në kurriz të të aftëve.

Autori, arriti të parashikonte me vërtetësi se k? fenomen p? përhapej me shpejtësi në aparatet administrative e shtetërore që kish filluar e që me pas d? të shndrrohej ne një gangrenë ?ër vetë sistemin. Pikërisht me ndalimin dhe censurimin e kësaj drame, si dhe të vonë me fatin e keq të Festivalit të 11 të Këngës në Televizion, lidhet dhe trauma e familjes Luarasi.

I shoqi i Edit, regjisori i talentuar Mihallaq Luarasi, futet në burg dhe dënohet 8 vjet për agjitacion e propagandë. Ndërkohë Edi, e dëbuar nga teatri, detyrohet të futet në rrobaqepësi, për të perballuar vështirësitë financiare./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga