LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Është një genocid”/ Mevlan Shanaj: Shqiptarët po drejtohen me dhunë tek Big Brother dhe Përputhen

3 Dhjetor 2021, 18:32, Kulturë CNA
“Është një genocid”/ Mevlan Shanaj: Shqiptarët

Aktori i njohur shqiptar Mevlan Shanaj është shprehur se sot në Shqipëri po ndodh një dhunë kulturore.

Sipas aktorit shqiptarët drejtohen drejt programeve si Big Brother apo Përputhen pasi nuk kanë se çfarë të shohin, duke qenë se në ekrane nuk kanë asnjë alternativë tjetër përveç këtyre programeve dhe filmave turk.

Në një intervistë per media, Shanaj tha se janë programe që prodhojnë para, por para lavdisë së nderit, para personalitetit, paratë janë të këqija.

?Sot në Shqipëri po bëhet dhunë kulturore. Është një genocid. Ky formatim social, i paditur, i painformuar, do të bjerë viktimë që të shikojë Big Brother-in.

Shqiptarët nuk kanë çfarë të shohin tjetër. Dikur kishte një kinostudio, tani ajo nuk ekziston më. Dikur kishte kinema, tani nuk ka më as kinema, as filma shqiptarë. Tani Shqipëria ka vetëm filma turq, dhe i vetmi prodhim shqiptar është Big Brother dhe Përputhen. I mungon një alternativë tjetër. Është një informacion i kufizuar, por gjithashtu i imponuar.

Unë dhe kolegët e mi kemi përfituar nga puna jonë respektin e publikut. Kjo është pasuria më e madhe për ne, adhurimi i njerëzve. Kjo vlen më shumë se sa çfarë po shohim kohët e fundit, siç këto novelat apo përrallat me mbret si Big Brother.

Ata janë programe që prodhojnë para, por para lavdisë së nderit, para personalitetit, paratë janë të këqija. Unë dhe shokët e mi jetojmë të nderuar. Nuk është slogan për të shitur mend, por asnjëri nga ne nuk lyp, asnjëri nga ne nuk është bërë manjat i ndonjë medieje që të ketë para pafund. Unë kam 45 vjet me këtë emër, nuk bëhet dot emri për 45 ditë?, tha Shanaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga