LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Festivali i Këngës në RTSH/ As këngë, as festival

30 Dhjetor 2021, 13:02, Kulturë CNA
Festivali i Këngës në RTSH/ As këngë, as festival

Mbrëmjen e djeshme është zhvilluar nata finale e Festivalit të 60-të të Këngës në RTSH, në Pallatin e Kongreseve.

Festivali këtë vit u moderua nga Xhemi Shehu, Jonida Maliqi, Isli Islami, Kelvi Kadilli, me drejtimin artistik të Elton Dedës.

Në fakt, në lidhje me Festivalin në RTSH, pothuajse çdo vit ka pasur  debate, polemika dhe akuza të shumta për  pazare në përzgjedhjen e këngëve dhe fituesin e tij.

Por, ajo që ka ndodhur në festivalin e këtij viti, është ndoshta ?kulmi? i të gjithave.

Një festival me një juri skandaloze, ku janë përzgjedhur njerëz të shpikur ?blogerë?, që nuk përfaqësojnë asgjë.

Por, edhe pjesëmarrja linte shumë për të dëshiruar. Ku nuk munguan tw ashtuquajtura këngë që nuk ishin as shqip dhe tekste pa asnjë mesazh.

Në fund fituese e edicionit të 60-të këngës në RTSH, me krijimin e saj të titulluar ?Sekret?.

Në vendin e dytë, u rendit Alban Ramosaj me këngën ?Theje?, ndërsa vendi i tretë u nda mes dy artistëve, Eldis Arrnjeti dhe Rezarta Smaja.

Por, për të parë nivelin e Festivalit të këtij viti, mjafton t?i hedhim një sy tekstit të këngës fituese, ajo që do të na përfaqësojë edhe në Eurovizion:

Ronela Hajati

Nuk e di, si për tjetrën m’ke lon

Edhe sot un po du me ta thon

Edhe një, edhe dy

Një, dy, tre, ta marrsha

(Ta marrsha, ta marrsha)

(Ta marrsha, ta marrsha)

(Ta marrsha, ta marrsha)

(Ta marrsha, ta marrsha)

Ma ke bo jetën si lojna, avion

Ma ka lon, ma ka lon

Nuk di nji tjetër, se pishmon

Ma ka lon, ma ka lon…/CNA.al

Kush e dh*eu Festivalin në RTSH?!

Juria skandaloze e festivalit të 60-të në RTSH

Lajmet e fundit nga