“Duhet të përgatitemi për një valë të re”/ Rama paralajmëron shtrëngim të masave anti-Covid  

30 Dhjetor 2021, 10:26, Politikë CNA
“Duhet të përgatitemi për një valë të

Kryeministri Edi Rama gjatë një konference për mediat, ndër të tjera është ndalur edhe tek situata e pandemisë së Covid-19, në vendin tonë.

Rama theksoi se vendi duhet të përgatitet për një valë të re të COVID për shkak të përhapjes së variantit Omicron.

Duke përmendur vendimet e marra nga shumë vende për mbylljen, Rama theksoi se nuk do të ketë ngutje për një vendim të tillë dhe në vendin tonë, por shtoi se disa masa do të duhen rimarrë.

“Duhet të përgatitemi për në valë të re për shkak të një varianti të ri të virusit që po mbyll vendet e tjera. Vendimet për mbylljen po merren radhazi, ne nuk do të ngutemi vetëm se duhet të dimë se nuk mundet dot ta kalojmë sikur nuk ndodh asgjë dhe mbase disa masa do të duhen rimarrë, pa e shtrënguar zinxhirin e  ekonomisë. Kemi garantuar dozat e vaksinave, vaksinimi ecën, por jo siç do të duhej. Po bëjmë një rivlerësim pasi rezulton se një numër i lartë njerëzisht janë vaksinuar jashtë. Jemi gati për spitalin e ri infektiv, që do të thotë rindërtim nga themelet, modernizim i tij’, u shpreh ai.

Lajmet e fundit nga