Si do të dukej një bazë në Mars?/ Ekspertët krijojnë pamjet 3D në planetin e kuq

28 Dhjetor 2021, 19:16, Tech CNA
Si do të dukej një bazë në Mars?/ Ekspertët

Vendosja e një baze njerëzore në Mars ka qenë prej kohësh një aspiratë për ne tokësorët.

Për shekuj me radhë njerëzit kanë qenë të magjepsur nga Planeti i Kuq i pluhurosur dhe i shkretë, që nga zbulimi i tij nga Galileo në vitin 1610, dhe ndërsa mistik u rrit, po ashtu u shtuan edhe mendimet se njerëz të vegjël të gjelbër mund të vrapojnë rreth tij, një imazh i popullarizuar në revista dhe në TV gjatë viteve 1950 dhe 60.

Ethet e garës së Hënës kishin mbërthyer botën dhe pasi Neil Armstrong u bë njeriu i parë që eci në sipërfaqen hënore në vitin 1969, raca njerëzore pothuajse menjëherë i vuri sytë objektivit të ardhshëm të Marsit.

Megjithëse eksplorimi i hapësirës me njerëz përtej orbitës së Tokës ngeci në dekadat që pasuan, një garë e re hapësinore që përfshin miliarderët Elon Musk, Jeff Bezos dhe Sir Richard Branson ka rindezur idetë që njerëzit të shkelin në botë të tjera përtej botës sonë.

Shefi mes tyre është CEO i SpaceX Musk, i cili ka deklaruar dëshirën e tij për të krijuar një koloni prej një milion njerëzish në Mars deri në vitin 2050.

Por nëse dhe kur arrijmë atje, si do të duket një bazë njerëzore për t’u mundësuar njerëzve të mbijetojnë dhe në fund të jetojnë në Planetin e Kuq?

MailOnline ka shikuar disa nga konceptet kryesore nga kompanitë dhe organizatat anembanë globit për të marrë një shije të vizionit për jetën në Mars, dhe cilat prej tyre janë më të mundshme.

Një ide e tillë, nga startup-i i teknologjisë së ndërtimit me bazë në Teksas, ICON, po ndërtohet në partneritet me NASA-n.

Duke pasur ngjashmëri me HAB, shkurt për The Mars Lander Habitat, në filmin “The Martian” të vitit 2015 të Matt Damon, ndërtesa e printuar në 3D e kompanisë përmban një TV 55 inç, dhomë fitnesi dhe zona për rritjen e të korrave.

Kjo është teknologjia e preferuar për ndërtimin e habitateve jashtëtokësore për shkak të mungesës së materialeve të nevojshme të ndërtimit.

‘Habitati’ prej 158 metrash katrorë, i njohur si Mars Dune Alpha, është aktualisht në ndërtim e sipër në Qendrën Hapësinore Johnson në Teksas.

Në gusht, agjencia hapësinore amerikane tha se po mirëpret aplikantët për të marrë pjesë në një projekt njëvjeçar për të simuluar jetën në një botë të largët, i cili do të fillojë në vjeshtën e vitit të ardhshëm.

Do të ketë tre misione të tilla, secili i përbërë nga katër anëtarë të ekuipazhit që jetojnë dhe punojnë në modulin e printuar 3D të ICON.

Habitati do të simulojë sfidat e një misioni në Mars, duke përfshirë kufizimet e burimeve, dështimin e pajisjeve, vonesat e komunikimit dhe faktorë të tjerë stresues mjedisorë.

Detyrat e ekuipazhit mund të përfshijnë shëtitje të simuluara në hapësirë, kërkime shkencore, përdorimin e realitetit virtual dhe kontrolleve robotike dhe shkëmbimin e komunikimeve.

“Ky është habitati i simuluar me besnikërinë më të lartë i ndërtuar ndonjëherë nga njerëzit,” tha bashkëthemeluesi i ICON, Jason Ballard.

Mars Dune Alpha synon të shërbejë për një qëllim shumë specifik, për të përgatitur njerëzit për të jetuar në një planet tjetër.

“Ne donim të zhvillonim analogun më besnik të mundshëm për të ndihmuar në ëndrrën e njerëzimit për t’u zgjeruar në yje.”

Koncepte të tjera që janë ndarë përfshijnë ‘Çështjen Mars’, nga firma me bazë në Kinë Open Architecture, dhe ‘Mars base alpha’ e Elon Musk, të cilën themeluesi i SpaceX e zbuloi për herë të parë tre vjet më parë.

Vetëm javën e kaluar ai zbuloi gjithashtu një plan për të marrë një ‘arkë futuriste të Noes’ në Mars, megjithëse kjo u tall nga shkencëtarët./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga