LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjerdanët që mbrojnë njerëzit nga valët ‘5G’/ Ja pse specialistët nuk i rekomandojnë

18 Dhjetor 2021, 15:01, Tech CNA
Gjerdanët që mbrojnë njerëzit nga valët

Bizhuteritë e reklamuara për të ‘mbrojtur’ njerëzit nga 5G nuk rekomandohen më nga sepcialistët.

Kjo, sepse janë zbuluar se këto gjerdanë i ekspozojnë përdoruesit ndaj rrezatimit.

Autoriteti holandez për sigurinë bërthamore dhe rrezatimin (ANVS) lëshoi ??dje një deklaratë duke u thënë njerëzve që të ruanin në mënyrë të sigurt një nga dhjetë produktet e identifikuara larg dhe t’i kontaktojnë ata nëse posedojnë një të tillë.

Testet zbuluan se produktet, të cilat përfshijnë një maskë gjumi, shirita byzylykë dhe gjerdan, përmbajnë materiale radioaktive dhe për këtë arsye lëshojnë vazhdimisht rrezatim jonizues.

Një nga byzylykët e listuar ishte menduar për t’u veshur nga fëmijët.

Në deklaratë thuhej: ?Ekspozimi ndaj rrezatimit jonizues mund të shkaktojë efekte të pafavorshme shëndetësore. Për shkak të rrezikut të mundshëm për shëndetin që ato paraqesin, këto produkte të konsumit që përmbajnë materiale radioaktive janë të ndaluara me ligj. Rrezatimi jonizues mund të dëmtojë indet dhe ADN-në dhe mund të shkaktojë për shembull një lëkurë të kuqe“.

Në këto produkte specifike janë matur vetëm nivele të ulëta të rrezatimit. Megjithatë, dikush që mban një produkt të këtij lloji për një periudhë të gjatë (një vit 24 orë në ditë) mund të ekspozohet ndaj një niveli rrezatimi që tejkalon kufirin e rreptë për ekspozimin e lëkurës që zbatohet në Holandë.

Për të shmangur çdo rrezik, ANVS u bën thirrje pronarëve të artikujve të tillë që të mos i veshin ato tani e tutje./S.K-CNA.al/ dailymail.co.uk/news/articleNecklaces-said-protect-people-5G-mobile-networks-dangerously-radioactive.

Lajmet e fundit nga