LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nike drejt botës virtuale Metaverse/ Ble kompaninë dixhitale të atleteve

15 Dhjetor 2021, 16:58, Tech CNA
Nike drejt botës virtuale Metaverse/ Ble kompaninë dixhitale të

Kompani Nike, se fundi ka njoftuar se ka se ka blerë kompaninë dixhitale të atleteve dhe koleksioneve të modës, RTFKT dhe se ky është hapi i parë shumë i rëndësishëm i kësaj kompanie drejt META-VERSE (Facebook-u dikur).

Kompania ka njoftuar Muajin e kaluar, Nike u bë një nga markat e para të mëdha që hyri në botën e përbashkët virtuale që fitoi rëndësi pasi Facebook Inc ndryshoi emrin në Meta.

RTFKT operon si një kompani këpucësh virtuale e fokusuar në teknologjinë NFT dhe metaverse. ?Kjo blerje është një tjetër hap që përshpejton transformimin dixhital të Nike dhe na lejon t?u shërbejmë atletëve dhe krijuesve me ndërthurjen e sportit, krijimtarisë, lojërave dhe kulturës.

Po blejmë një ekip shumë të talentuar krijuesish me një marke autentike dhe të bashkuar. Plani ynë është të investojmë në markën RTFKT, të shërbejmë dhe të rrisim komunitetin e tyre inovativ dhe krijues dhe të zgjerojmë gjurmën dhe aftësitë dixhitale të Nike.?, tha shefi ekzekutiv i Nike, John Donahoe./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga