LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Apple Watch paditet nga 5 klientë/ “Cepi i ekranit si brisk, i rrezikshëm për përdoruesit”

11 Dhjetor 2021, 10:29, Tech CNA
Apple Watch paditet nga 5 klientë/ “Cepi i ekranit si brisk, i

Apple është paditur nga pesë klientë të cilët pretendojnë se ora inteligjente e gjigantit të teknologjisë ka një dizajn të dëmtuar që mund të ‘çojë në rrezik për lëndime personale’, thuhet në dokument.

Padia, e paraqitur në gjykatën e qarkut të Kalifornisë Veriore, pretendon se zona midis shasisë dhe ekranit nuk ka hapësirë ??të mjaftueshme.

Kur bateria fryhet, ajo shtyhet kundër ekranit që mund të shkëputet dhe thyhet, duke ekspozuar skajet e mprehta si brisk që mund të jenë të rrezikshme për përdoruesin, shkruan CNA.al.

Të gjithë paditësit kanë përjetuar thyerjen e ekranit të Apple Watch, por Chris Smith u plagos rëndë kur bateria në Serinë 3 të tij u fry – ekrani i copëtuar i preu krahun dhe i preu një venë.

?Apple e dinte se orët ishin me defekt në ose përpara kohës kur filloi t’i shiste publikut?, thuhet në padi.

Dokumenti vazhdon të nxjerrë në pah disa nga patentat amerikane të Apple, të cilat theksojnë se bateria është e prirur ndaj fryrjes, me patentën më të hershme që daton në 2015.

Të gjitha modelet e Apple Watch, përveç serisë së re të Watch 7, janë përfshirë në padi, së bashku me çdo madhësi dhe model të bërë.

Kujtojmë se Apple është mburrur me dizajnin e hollë të Apple Watch, i cili është i mundur vetëm duke e paketuar fort baterinë brenda shasisë./ http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/Përshtatur, S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga