LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shpërndarja e informacionit privat/ Twiter ashpërson masat

2 Dhjetor 2021, 11:53, Tech CNA
Shpërndarja e informacionit privat/ Twiter ashpërson masat

Twitter njoftoi një zgjerim të politikës së tij të informacionit privat të martën që ndalon ndarjen e fotove dhe videove ‘private’ të njerëzve pa pëlqimin e tyre.

Nëse një përdorues ndan një imazh ose video të një personi tjetër, ai person mund të kontaktojë Twitter për të raportuar se është postuar pa lejen e tyre dhe platforma e mediave sociale do të heqë median në fjalë.

Ekipi i Sigurisë në Twitter shkroi në një postim në blog se Twitter ka nevojë për një raport ose raport të personit të parë nga një përfaqësues i autorizuar në mënyrë që të vendosë që imazhi ose videoja është shpërndarë pa lejen e tyre.

Sipas Daily Mail, masa është për të frenuar ngacmimet dhe frikësimet në platformë, por Tëitter vëren se ndarja e mediave private mund të ketë një efekt disproporcional mbi gratë, aktivistët, disidentët dhe anëtarët e komuniteteve pakicë.’

Përdoruesit që shkelin rregullin e ri mund të ndalohen përgjithmonë.

Politika, megjithatë, përjashton figurat publike, por zbatohet nëse ndarja e mediave është për të ‘ngacmuar, frikësuar ose përdorur frikën për t’i heshtur ata./CNA.al

Lajmet e fundit nga