LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO- Përfundon me sukses testi i parë i një motori rakete të fuqizuar nga mbetjet plastike

28 Nëntor 2021, 16:41, Tech CNA
VIDEO- Përfundon me sukses testi i parë i një motori rakete

Një kompani britanike e udhëhequr nga një ish-yll i Made in Chelsea ka përfunduar me sukses testin e parë të një motori rakete të fuqizuar nga mbetjet plastike.

Pulsar Fusion, një firmë e shkrirjes bërthamore me bazë në Bletchley, kreu teste të suksesshme në COTEC, një bazë ushtarake e Ministrisë së Mbrojtjes në Salisbury, nga 17 deri më 18 nëntor.

CEO i kompanisë është Richard Dinan, 35 vjeç, i cili u shfaq në serinë e tretë të Made in Chelsea në 2012 dhe ka pranuar se ka ngrënë me Princin Harry në të kaluarën falë lidhjeve të tij mbretërore.

Motorët e raketave me energji plastike mund të përdoren për një sërë aplikacionesh, duke përfshirë lëshimin e njerëzve dhe satelitëve në hapësirë, sipas Pulsar Fusion.

Ambicia përfundimtare e firmës është të prodhojë një motor shtytës me shpejtësi të lartë duke përdorur teknologji të shkrirjes bërthamore për udhëtime ndërplanetare ? gjë që mund të përgjysmojë kohën e udhëtimit në Mars.

Drejtori i Përgjithshëm i Pulsar Fusion është Richard Dinan i diplomuar në Universitetin e Oksfordit (djathtas). Karburanti i përftuar nga plastika e ricikluar i ka mundësuar Pulsar Fusion të testojë motorin e tij të parë të raketave kimike të aftë dhe me fuqi të lartë në MB për herë të parë +7

Drejtori i Përgjithshëm i Pulsar Fusion është Richard Dinan i diplomuar në Universitetin e Oksfordit (djathtas). Karburanti i përftuar nga plastika e ricikluar i ka mundësuar Pulsar Fusion të testojë për herë të parë motorin e tij të parë të raketave kimike të aftë dhe me fuqi të lartë në MB.

KUSH ËSHTË RICHARD DINAN?

Richard Dinan, 35, është një biznesmen britanik, më i njohur për publikun për paraqitjen në shfaqjen televizive Made in Chelsea në 2012.

Dinan e la shkollën në moshën 16-vjeçare dhe kaloi 10 vjet duke punuar si sipërmarrës para se të fillonte të investonte në kërkimin e shkrirjes bërthamore në 2013, një vit pas paraqitjes së tij Made in Chelsea.

Ai filloi të punësonte fizikanë për t’i mësuar atij për fizikën termonukleare, dhe që atëherë dha leksione mbi këtë temë në Universitetin e Oksfordit.

Dinan themeloi Pulsar Fusion, një kompani private që punon në zhvillimin e reaktorëve të shkrirjes në shkallë të vogël, në 2014.

Aktualisht është duke punuar në një reaktor prototip të shkrirjes bërthamore të krijuar për të krijuar një plazmë më të nxehtë se sipërfaqja e diellit.

Testi i javës së kaluar demonstroi ‘efekte mbresëlënëse të shtëllungës vizuale’ si diamantet e goditjes supersonike ? formimi i modeleve të valëve në këmbë ? të cilat janë tipike për një shkarkim rakete me temperaturë të lartë.

Testi i fundit statik do të pasohet nga një demonstrim ndërkombëtar për klientët hapësinorë në Zvicër më 25 nëntor./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga