Miliona iPhone do të bien pre e hakerave vitin e ardhshëm

22 Dhjetor 2021, 13:24, Tech CNA
Miliona iPhone do të bien pre e hakerave vitin e ardhshëm

Miliona iPhone në të gjithë globin mund të ?shkatërrohen? vitin e ardhshëm kur Apple të lëshojë versionin më të fundit të sistemit të saj operativ celular.

Titani i teknologjisë përflitet se do të pezullojë përditësimet për tre modele të iPhone kur të nxjerrë iOS 16, potencialisht duke i lënë ata të ekspozuar ndaj mashtruesve kibernetikë.

Çdo vit, Apple zakonisht heq një ose dy modele më të vjetër iPhone nga lista e celularëve të pajtueshëm me versionet më të reja të iOS.

Kjo është për të kompensuar sfidën e mbajtjes së ngarkesave të modeleve dhe versioneve iOS të funksionojnë pa probleme në çdo kohë.

Ai paraqet një problem të madh për pronarët e modeleve të vjetruara, dhe jo vetëm sepse humbasin veçoritë e reja, ata gjithashtu anashkalohen për përditësimet e ardhshme të sigurisë, duke i lënë në rrezik më të madh për t’u hakuar pasi dobësitë nuk korrigjohen më nga inxhinierët e Apple.

Kompania duket se ka renditur një treshe modelesh më të vjetra për të prodhuar kur iOS 16 të dalë verën e ardhshme.

Sipas një raporti nga faqja franceze e lajmeve të teknologjisë iPhoneSoft , ajo planifikon të heqë mbështetjen për iPhone 6s, iPhone 6s Plus dhe iPhone SE origjinal. Telefonat dolën në treg përkatësisht në 2015 dhe 2016 dhe nuk janë shitur nga Apple për vite me radhë./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga