E fundit!

x

Testuesi i aplikacionit metaverse ngre shqetësime për sigurinë e botës virtuale

18 Dhjetor 2021, 17:47, Tech CNA
Testuesi i aplikacionit metaverse ngre shqetësime për sigurinë e

Një testues i hershëm i aplikacionit Horizon Worlds të Metës ka zbuluar se avatari i saj praktikisht është prekur nga një i huaj brenda metaverses.

Incidenti, i pranuar nga Meta (kompania e njohur më parë si Facebook), ndodhi gjatë testimit beta të Horizon Worlds dhe u raportua më 26 nëntor.

Horizon Worlds, i lëshuar përfundimisht nga Meta më 9 dhjetor, lejon përdoruesit në SHBA dhe Kanada të mblidhen me të tjerët, të luajnë lojëra dhe të ndërtojnë botët e tyre virtuale.

Është një hap i hershëm në ambicien e Metës për t’u transformuar në një ‘metaverse’ – një hapësirë ??kolektive e përbashkët virtuale që përmban avatarë të njerëzve të vërtetë.

Por incidenti i fundit ka ngritur shqetësime në lidhje me sigurinë e metaverses dhe sugjeron se bota virtuale ‘ka tashmë një problem?. Konkretisht behet fjale per nje ngacmim sekual te ndoshur brenda Meta-verse.

?Ngacmimi seksual nuk është shaka, por të qenit në VR [realiteti virtual] shton një shtresë tjetër që e bën ngjarjen më intensive?, testuesi beta i paidentifikuar i postuar në grupin zyrtar Horizon në Facebook, siç citohet nga The Verge?.

Incidenti u pranua nga kompania, e cila ndryshoi emrin e saj nga Facebook në Meta në tetor.

?Ne duam që të gjithë në Horizon Worlds të kenë një përvojë pozitive me mjetet e sigurisë që janë të lehta për t’u gjetur ? dhe nuk është kurrë faji i përdoruesit nëse nuk i përdorin të gjitha veçoritë që ne ofrojmë?, tha zëdhënësja e Meta, Kristina Milian.

Ne do të vazhdojmë të përmirësojmë UI-në tonë dhe të kuptojmë më mirë se si njerëzit përdorin mjetet tona në mënyrë që përdoruesit të jenë në gjendje t’i raportojnë gjërat lehtësisht dhe me besueshmëri.Qëllimi ynë është të bëjmë Horizon Worlds të sigurt dhe ne jemi të përkushtuar ta bëjmë atë punë?, ka vijuar me tej./ dailymail.co.uk/Metas-metaverse-app-user-reveals-avatar/S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga