Do të “shohë” të shkuarën/ NASA lëshon në hapësirë teleskopin Webb

26 Dhjetor 2021, 15:58, Tech CNA
Do të “shohë” të shkuarën/ NASA lëshon

Nasa ka lëshuar teleskopin hapësinor James Webb.

Në fakt lëshimi i këtij teleskopi është shtyrë herë pas here për shkak të problemeve të ndryshme që si duket janë zgjidhur.

?Ka 300 gjëra dhe sikur vetëm njëra të mos funksionojë, nuk është dita më e mirë për ta nisur. Kështu që e gjithë gjëja duhet që të jetë perfekte?, tha administratori i Nasa, Bill Nelson.

Webb është teleskopi më i fuqishëm shkencor i ndërtuar ndonjëherë dhe I ka kushtuarv NASA-s plot 10 miliardë Dollarë.

Lëshimi ishte parashikuar të bëhej nga Guaiana Franceze në brigjet e Amerikës Jugore.

eebb do të jetë në gjendje që të japë një perspektivë të re mahnitëse mbi universin. Kjo nuk është e gjitha!

Webb do të përpiqet që të ?shkojë? pas në kohë, rreth 13.7 miliard ose për të kuptuar si ka nisur të formohet universi, duke dhënë përgjigje për shumë pyetje të panjohura./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga