Hekurudhë me shpejtësi 600 km në orë/ Kina shpall planin e inovacionit

24 Dhjetor 2021, 10:53, Tech CNA
Hekurudhë me shpejtësi 600 km në orë/ Kina shpall planin e

Administrata Kombëtare e Hekurudhave e Kinës shpalli të enjten një plan teknologjie dhe inovacioni për periudhën e planit të 14-të pesëvjeçar (2021-2025).

Plani përfshin kërkimin dhe zhvillimin e teknologjive të fundit, të tilla si një sistem hekurudhor magnetik me shpejtësi 600 kilometra në orë dhe një sistem transporti në tuba me trysni të ulët ajri, një koncept i popullarizuar nga sistemi i ashtuquajtur i “hiperlakut” i propozuar nga Elon Musk.

Administrata Kombëtare e Hekurudhave përcaktoi shtatë kategori objektivash për vitin 2025, të cilat përfshijnë projektimin e trenave më të shpejtë ?Fuxing? që mund të transportojnë më shumë mallra dhe zhvillimin e teknologjive për shpimin e tuneleve 30 kilometra në terrene të ndërlikuara.

Plani me shtatë pika përfshin edhe zbatimin sistematik të lundrimit satelitor ?Beidou? dhe teknologjisë 5G në rrjetin hekurudhor, si dhe rritjen e efikasitetit të energjisë për mbrojtjen e mjedisit./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga