Covid19/ Boris Johnson injoron kërkesën e specialistëve për kufizime para Krishtlindjes

19 Dhjetor 2021, 07:05, Kosova & Bota CNA
Covid19/ Boris Johnson injoron kërkesën e specialistëve për

Boris Johnson ka injoruar ?lutjet? e shkencëtarëve për një bllokim të fundit të Krishtlindjeve për të parandaluar përhapjen e variantit mutant Omicron.

Zyrtari kryesor mjekësor i Anglisë, Profesor Chris Whitty dhe Sir Patrick Vallance, këshilltari kryesor shkencor, paralajmëruan anëtarët e kabinetit të shtunën se kërkoheshin masa më të rrepta për të ndaluar pranimet në spital që rriteshin mbi 3,000 në ditë në Angli.

Këshilltarët e SAGE thonë se rastet e infektimeve me Omicron mund të dyfishohen çdo dy ditë – që do të thotë se pothuajse një milion infeksione do të regjistroheshin çdo ditë deri më 25 dhjetor.

Ministrat takuan këshillat e shkencëtarëve me skepticizëm të shtunën, duke argumentuar se të dhënat mbeten shumë të pasigurta në këtë pikë për të zhytur miliona njerëz përsëri në izolim dhe për të sjellë një tjeter Krishtlindje kaosi.

Njëri foli në mënyrë anonime me Times dhe deklaroi: ‘Nuk mund të kemi një situatë ku mbyllim çdo dimër dhe vrasim ekonominë. Ne duhet të ndalojmë së lexuari se çfarë po ndodh në Afrikën e Jugut në lidhje me atë që po ndodh këtu. Është si të krahasosh mollët me dardha.

Çdo masë e re e sjellë mund të prishë planet e Britanisë së Vitit të Ri, me kufizime në përzierjen e familjeve, kufizime në numrin e njerëzve në dyqane dhe shërbim vetëm në tavolina në vendet e mikpritjes, të gjitha të paraqitura si zgjidhje të mundshme, sipas MailOnline./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga